eko logo

Opakowania z aluminium i innych metali

Aluminium idealnie nadaje się do recyklingu, który w porównaniu do jego produkcji, dużo mniej kosztuje środowisko.

rzeczy z aluminium

Aluminium jest jednym z najbardziej pożądanych metali. Powstają z niego opakowania, elementy pojazdów, jest wykorzystywane w produkcji sprzętów elektronicznych.

Jest wytwarzane z boksytów, czyli podstawowych rud glinu i przetwarzane w hutach. Następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty. W procesie wydobycia aluminium powstaje jednak toksyczny czerwony szlam. Musi on być składowany jako substancja niebezpieczna. O wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych. Recykling hamuje masowe wydobycie zasobów wyczerpywalnych.

Aluminium w życiu codziennym

Folia aluminiowa – popularny produkt kuchenny. Bardzo funkcjonalna ze względu na to, że posiada dwie strony – błyszczącą (chroni przed ciepłem) i matową (przepuszcza ciepło). Wykorzystywana do pieczenia oraz pakowania jedzenia na wynos.

Klamki – aluminium wiedzie prym w tym elemencie wystroju wnętrz. Klamki wykonane z niego są lekkie i odporne na korozję.

Obudowy komputerów, telefonów – chronią cenną i delikatną zawartość, a przy tym są bardzo lekkie, co jest ważne przy sprzętach mobilnych typu tablety, telefony, laptopy. Ponieważ jednak są dość drogie i trudniej je kształtować niż obudowy z innych materiałów, często pojawiają się w połączeniu z innymi surowcami, przez co trudniej je oddzielić w procesie recyklingu.

Środki transportu – ramy rowerów, felgi samochodowe, a nawet elementy samolotów są wykonane z aluminium. Liczy się tutaj możliwość pozyskania surowca (a potrzeba go dużo) oraz fakt, że aluminium jest lekkie. Nie straszna mu też wilgoć.

Gdzie wyrzucać odpady aluminiowe?

Jeżeli znajdziesz takie znaki na opakowaniu, możesz je wyrzucić do pojemnika na metale. W Polsce obowiązuje jednolity system segregacji odpadów, zgodnie z którym odpady metalowe należy wrzucać do pojemników w kolorze żółtym (razem z odpadami z tworzyw sztucznych oraz opakowaniami wielomateriałowymi).

Śledź regulamin utrzymania czystości i porządku w swojej gminie – tam znajdziesz aktualne zasady postępowania. Alternatywnie, poszukaj akcji gromadzenia puszek na określony cel. Albo zorganizuj własną akcję – to może się opłacać!

Zbierając puszki aluminiowe w pracy/szkole, możesz je potem zanieść do skupu złomu. Ceny się zmieniają, ale możesz liczyć nawet na 4 zł za kilogram (to ok. 65 puszek, więc im większa grupa je zbiera, tym lepiej). Do pojemnika przeznaczonego na metale możesz wrzucać oczywiście nie tylko produkty z aluminium – tutaj swoje miejsce znajdą również np. puszki po żywności, metalowe wieczka i kapsle, elementy żelazne i odpady z metali kolorowych.

Jak działa recykling aluminium?

Światowe zapotrzebowanie na metale stale rośnie, w związku z czym dostarczenie wysokogatunkowych surowców wtórnych zyskuje coraz większe znaczenie. Recykling jest zdecydowanie bardziej opłacalną metodą ich pozyskiwania niż kosztowne wydobywanie metali pierwotnych.

Aluminium można przetwarzać w nieskończoność, a to tym ważniejsze, że złoża boksytu nie są odnawialne! Oddzielony od innych odpadów surowiec wtórny jest przygotowywany zgodnie z zapotrzebowaniem, a później trafia ponownie do hut, gdzie jest przetwarzany.

Recykling aluminium jest znacznie bardziej opłacalny energetycznie. Przy produkcji jednej tony aluminium z metali pierwotnych zużywa się do około 95% więcej energii niż przy jego wtórnym przetwarzaniu. Zamykanie biegu aluminium jest również dobrym przykładem ochrony zasobów. Aby wyprodukować 1 tonę aluminium, potrzeba około 26 ton surowców pierwotnych. Dla porównania, produkcja 1 tony aluminium recyklingowego
pochłania zaledwie ok. 4 ton surowców.

Sprawdź Ekopakę Aluminium i inne metale.

Pobierz

Aluminium karta pracy 6-11 lat

Pobierz

Aluminium scenariusz

Pobierz

Aluminium ulotka

Pobierz

Aluminium kolorowanka B2

Pobierz

Aluminium kolorowanka A3

Pobierz
Skip to content