eko logo

Recykling a rozkładanie się odpadów

27 maja 2020

Czas rozkładu to nie wszystko – liczy się wpływ na środowisko. Sprawdź, jak skutecznie działa recykling i co możemy zrobić!

Można odnieść wrażenie, że rzeczy, które rozkładają się dłużej, są bardziej nieprzyjazne dla środowiska. To tylko połowa prawdy, bo czas rozkładu to jedno, a wpływ na środowisko, drugie.

Świetnym przykładem jest szkło. Rozkłada się bardzo długo, bo nawet do 4 tysięcy lat, ale jednocześnie porzucone jako odpad, jest neutralne. Z kolei zużyta jednorazowa pielucha, rozkłada się krócej, bo “tylko” 450 lat, ale ma fatalny wpływ na środowisko. Na szczęście mamy system, który pomaga ponownie wykorzystać odpady. Jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadów – wyrzucania śmieci do odpowiednich pojemników. Wtedy pozwalamy im wrócić do obiegu, poddając recyklingowi. 

Recykling szkła 

Szkło to surowiec, który można przetwarzać praktycznie bez końca i nie traci przy tym swoich właściwości. Ze szkła po recyklingu najczęściej powstają kolejne butelki i słoiki. Oprócz tego, może być wykorzystane w produkcji blatów kuchennych, izolacji ścian czy kafelków. Recykling szkła jest więc korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla producentów, bo stłuczka szklana kosztuje znacznie mniej niż surowiec pierwotny.

Recykling plastiku 

Śmieci z tworzyw sztucznych to głównie folie, reklamówki, opakowania, pojemniki, butelki.  Efektem rozpadu tworzyw jest mikroplastik, bardzo szkodliwy dla środowiska, zaś sam proces rozkładu może zająć nawet tysiąc lat, dla popularnych odpadów wynosi on: foliowa torebka – 300 lat, butelki z tworzywa sztucznego – nawet 500 lat. Styropianowe kubki – przynajmniej 50 lat, a papierek po cukierku – 450 lat. Jednak, odpowiednio posortowane, tworzywa sztuczne  można  jednak  poddawać wielokrotnemu przetwarzaniu. 

Recykling papieru

Papier wydaje się jednym z najlepiej rozkładalnych odpadów- średnio papier rozkłada się około 6 miesięcy. Jeśli jednak wróci do obiegu, można go przetwarzać aż do 7 razy. Dzięki recyklingowi papieru, redukujemy – w stosunku do produkcji z surowców pierwotnych – emisję gazów cieplarnianych, minimalizujemy ilość energii niezbędnej do wytworzenia papieru. Powtórne użycie tony papieru może pomóc w ocaleniu 17 drzew. Trzeba jednak wiedzieć, który papier podlega recyklingowi. Zatłuszczony, brudny czy mokry surowiec po prostu się do tego nie nadaje i należy go wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane.

Z papieru po recyklingu powstaje ponad 5000 różnych rodzajów produktów, w tym m.in. banknoty, bandaże, fartuchy szpitalne, abażury, izolacja samochodowa, doniczki i podstawki, filtry do kawy, opakowania do jajek itd. 

Recykling metali

Recykling metali przynosi wiele korzyści. Przykładowo przetwarzanie stali jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie surowej rudy metali niezbędnej do produkcji stalowych elementów. Dodatkowo można w ten sposób znacząco ograniczyć zużycie energii niezbędnej w procesie produkcji z surowców pierwotnych. Podczas produkcji stali z materiałów po recyklingu mniejsza jest też ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. 

Bardzo duże znaczenie ma też recykling puszek aluminiowych. Rocznie w Polsce zużywa się nawet 400 mln aluminiowych puszek, które nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania nieskończenie wiele razy! Tylko 6 puszek ze złomu pozwala zaoszczędzić energię równą spaleniu 1 litra paliwa. Koszty ponownego wykorzystania aluminium są kilkanaście razy mniejsze niż jego produkcja z rudy. 

Wpływ na recykling?

Ty też masz wpływ na recykling surowców. Co możesz zrobić? 
 
1. Wybieraj rzeczy z materiałów, które poddają się wielokrotnemu recyklingowi. 
2. Segreguj odpady, sprawdzaj, jeśli nie wiesz, gdzie coś wyrzucić. 
3. Miej odwagę mówić o recyklingu, zwracaj uwagę, gdy ktoś postępuje niewłaściwie. 

Ten ostatni punkt może wydać się dziwny, ale zapewne czasem słyszymy, kiedy ktoś mówi, że „nie ma czasu na takie zabawy”. W takich chwilach zabieraj głos i merytorycznie rozmawiaj o recyklingu i rozwiewaj mity. 

Recykling sprawia, że odpady stają się na nowo wartościowe i zamiast trafić na składowisko przekształcają się w surowce do produkcji nowych opakowań, produktów. Jest to ogromna oszczędność energii oraz ochrona zasobów naturalnych.

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Skip to content