Co zamiast lodu w kostkach – letnie orzeźwienie w stylu zero waste
1 sierpnia 2024
Lód w kostkach sprzyja orzeźwieniu w trakcie upałów, lecz jednocześnie szkodzi środowisku. Produkując go marnujemy energię, wodę i nie tylko. Chcesz żyć eko? Poszukaj alternatyw dla lodowych kostek! Mrożone owoce, silikonowe foremki do kostek lodu, a może jeszcze coś innego? Dowiedz się, dlaczego warto ograniczyć zużycie kostek lodu i sprawdź, czym możesz je zastąpić.
Kostki lodu – jaki mają wpływ na środowisko?
Orzeźwiające napoje z lodem to popularny sposób na odrobinę ochłody w upalne, wakacyjne dni. Dorośli i dzieci zwykle sięgają po nie zarówno w domu, jak i poza nim: w restauracjach, plażowych barach lub budkach z napojami i często nie zdają sobie sprawy, że ta chwilowa przyjemność może mieć poważne, długofalowe skutki. Jakie?
Produkcja lodu, zarówno w domu, jak i w gastronomii przyczynia się do:
- marnowania wody – resztki lodu w szklance lub w coolerze nie nadają się do ponownego wykorzystania, a woda powstała po ich rozmrożeniu trafia do ścieków,
- zwiększenia zużycia energii – zarówno gastronomiczne, jak i domowe kostkarki do lodu pobierają sporo prądu,
- produkcji niepotrzebnych odpadów – pochodzących ze zużytych, jednorazowych woreczków do mrożenia lodu lub z opakowań po kostkach lodu ze sklepu,
- zwiększenia śladu węglowego – poprzez transport paczkowanego lodu do sklepów specjalnym samochodem-chłodnią.
Wszystkie te skutki nie są obojętne dla środowiska. Co więcej, są one jedną z wielu przyczyn globalnego ocieplenia, które sprawia, że fale upałów stają się coraz częstsze, dłuższe i bardziej uciążliwe. Podczas gorących dni zapotrzebowanie na lód w kostkach wzrasta, a jego wzmożona produkcja jeszcze bardziej obciąża środowisko. Tak powstaje błędne koło, którego nie sposób zatrzymać.
Ile prądu zużywa kostkarka do lodu i lodówka z kostkarką?
Produkcja lodu w kostkach jest „na cenzurowanym” głównie z powodu wykorzystywania w tym celu kostkarek do lodu. Średniej wielkości gastronomiczna kostkarka co godzinę pobiera ok. 800 W energii. Jeśli będzie pracowała na najwyższych obrotach przez 12 godzin dziennie, to zużyje 9,6 kWh energii, co w ciągu miesiąca daje aż 288 kWh! Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre restauracje i bary korzystają z jeszcze mocniejszych sprzętów lub mają kilka takich kostkarek, które pracują również nocą, to mówimy o naprawdę pokaźnych ilościach energii. A ta, jak wiadomo, pochodzi w Polsce głównie ze spalania węgla.
Nieco lepiej wypadają domowe kostkarki do lodu, których moc wynosi przeciętnie 100-150 W. Zwykle korzysta się z nich tylko okazjonalnie i przez krótki czas, dlatego nie są aż tak dużym obciążeniem dla środowiska, jak gastronomiczne urządzenia. Warto za to przyjrzeć się lodówkom z kostkarką. Automatyczna kostkarka odpowiada nawet za 20% całkowitego zużycia energii przez lodówkę i to również wtedy, kiedy akurat nie jest intensywnie używana! Lodówka z automatyczną kostkarką potrzebuje rocznie około 300-400 kWh energii, więc sama kostkarka zużywa aż 60-80 kWh. Sporo, prawda? Jeśli masz taką lodówkę, to postaraj się wyłączyć kostkarkę i używać jej tylko wtedy, kiedy naprawdę potrzebujesz (np. przed przyjęciem lub rodzinnym grillem). Planeta Ci za to podziękuje!
Rozsądne korzystanie z kostkarki to tylko jeden ze sposobów na zmniejszenie zużycia energii i odciążenie środowiska. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, by zaoszczędzić prąd we własnym domu!
Co zamiast kostek lodu? Chłodne napoje w stylu zero waste
Jeśli chcesz ograniczyć zużycie kostek lodu, a nawet zupełnie z nich zrezygnować, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Alternatywne sposoby chłodzenia napojów są równie skuteczne i nie prowadzą do rozwadniania Twoich ulubionych napojów.
- Do schłodzenia wody wykorzystaj mrożone owoce, np. maliny, borówki lub truskawki, a do domowej lemoniady dodaj zamrożone plasterki cytrusów, kulki arbuza lub melona.
- Ulubione napoje trzymaj w lodówce. Dzięki temu zawsze będą zimne, a dodatek kostek lodu stanie się zbędny.
- Chłodny napój przelej do szklanki z podwójnymi ściankami lub do kubka termicznego – dłużej zachowa niską temperaturę.
Kostki lodu wielokrotnego użytku – eko alternatywa dla zwykłego lodu w kostkach
Ekologiczną alternatywą dla kostek lodu z woreczków lub tacek są wielorazowe kostki lodu, których można używać przez długi czas. Takie kostki mają mnóstwo zalet: nie rozwadniają napojów oraz nie przyczyniają się do produkcji dodatkowych odpadów i marnowania wody. Występują w różnych kolorach i wzorach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie!
Plastikowe kostki lodu
Plastikowe kostki lodu są tanie i łatwo dostępne. Ze względu na ciekawe kształty i różne kolory, mogą być szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Przy ich zakupie warto jednak uważać – czasem kostki wykonane są z niskiej jakości tworzyw, które łatwo się dziurawią i pękają lub zawierają niewskazane substancje. Co więcej, niektóre rodzaje plastiku mogą nadać napojom nieprzyjemnego posmaku.
Jeśli chcesz kupić plastikowe kostki, wybieraj te od znanych i renomowanych producentów i zwróć uwagę czy tworzywa wykorzystane do ich produkcji są w pełni bezpieczne i nie zawierają BPA.
Metalowe kostki lodu
Kostki lodu z metalu są trwałe, odporne na uszkodzenia i bardzo efektowne. Co więcej, szybko się schładzają i długo utrzymują niską temperaturę oraz nie zmieniają smaku napoju. Zestaw stalowych kostek lodu jest dość drogi. Taki zakup można jednak uznać za inwestycję – z tych kostek będziesz z powodzeniem korzystał przez minimum kilka lat.
Kamienne kostki lodu
Kostki z kamienia są bardzo wytrzymałe, eleganckie i równie trwałe, co ich metalowe odpowiedniki. Niestety, chłodzą się nieco wolniej. Mają też chropowatą strukturę, która utrudnia ich czyszczenie i wymaga zużycia sporych ilości wody.
Domowe kostki lodu – jak przygotować je bez szkody dla środowiska?
Lubisz chłodne napoje i nie wyobrażasz sobie upalnego popołudnia bez koktajlu z klasycznym lodem w kostkach? Nadal możesz go przyrządzać! Postaraj się jednak nieco zmienić swoje nawyki i wybierać bardziej przyjazne sposoby na przygotowanie kostek lodu we własnym domu.
- Zamiast jednorazowych woreczków do lodu wybierz wielorazowe tacki, np. plastikowe pojemniki na lód lub silikonowe foremki do kostek lodu. Takie pojemniki są wygodne w użyciu – w przeciwieństwie do woreczków, nie rozrywają się i nie przeciekają. Korzystanie z nich to też gwarancja, że w Twoim napoju nie będą pływały kawałki plastiku z woreczka, które wtopiły się w kostkę.
- Do produkcji domowego lodu nie używaj wody z butelki (w ten sposób produkujesz niepotrzebne śmieci). Zamiast niej wykorzystaj chłodną kranówkę (o ile jest zdatna do picia).
- Rób tylko tyle lodu, ile akurat potrzebujesz. Stary i niepotrzebny lód zwykle wyrzuca się przy rozmrażaniu lub sprzątaniu zamrażarki, co jest równoznaczne z marnowaniem wody.
- Unikaj robienia kostek lodu z wody przegotowanej. Choć takie kostki są idealnie przezroczyste, a przez to bardzo efektowne, to podgrzewanie wody, która i tak zaraz będzie zamrożona, jest marnotrawstwem prądu lub gazu.
- Dodaj do szklanki tylko tyle lodu, ile jest konieczne do schłodzenia napoju (np. 2 kostki zamiast 8).
- Do szybkiego schłodzenia napoju wykorzystaj kruszony lód.
- Podczas przyjęcia przechowuj lód w szczelnie zamkniętym termosie, a nie w szklance lub otwartym coolerze do lodu. Dzięki temu żadna kostka się nie zmarnuje!
Chłodne napoje poza domem – jak ograniczyć ilość zużywanego lodu?
Rozsądne korzystanie z kostek lodu jest ważne nie tylko w domu, ale też (a raczej: głównie) poza nim. W końcu to w gastronomiach masowo powstaje lód, który następnie ulega rozmrożeniu i nadaje się tylko do wyrzucenia.
Podczas wyjść na miasto raczej nie sprawdzą się domowe sposoby na chłodzenie napojów. Na szczęście, mamy dla Ciebie też inne podpowiedzi, jak zaznać orzeźwienia bez szkody dla środowiska.
Przede wszystkim, zamawiaj napoje bez kostek lodu. Czasem lód jest zbędnym dodatkiem – można z niego zrezygnować w chłodne dni, np. od jesieni do wiosny oraz wtedy, kiedy przebywasz w klimatyzowanym lokalu i nie potrzebujesz dodatkowej ochłody. Jeśli na dworze panuje upał, zamiast napoju z lodem poproś o napój z lodówki. Będzie zimny, ale nie rozwodniony. Postaraj się też nie zamawiać napojów podawanych w coolerach z lodem. Taki lód prędzej czy później zamieni się w wodę, która trafi wprost do kanalizacji. Niektóre restauracje mają bardziej ekologiczne coolery z wielorazowymi wkładami chłodzącymi. Zapytaj o nie obsługę – być może takie eko alternatywy są dostępne również w Twoich ulubionych knajpach!
Czy zimny napój to zawsze dobry wybór – eko nawyki podczas zakupów i nie tylko
Do tej pory skupiliśmy się na lodzie w kostkach oraz na kostkarkach. Warto jednak pamiętać, że nie tylko one przyczyniają się do marnowania zasobów planety! Znacznie bardziej „prądożerne” są otwarte lodówki na napoje, które można spotkać w wielu sklepach. Takie urządzenia przez cały czas muszą pracować na najwyższych obrotach – w końcu wytwarzane przez nie zimno szybko ulatuje, a lodówka tak naprawdę chłodzi nie tylko napoje, ale i cały sklep.
Co możesz z tym zrobić? Przede wszystkim, bierz napój z lodówki tylko wtedy, kiedy rzeczywiście go potrzebujesz. W innych przypadkach po prostu weź butelkę ze zwykłej półki. O ile to możliwe, kupuj zimne napoje w sklepach, które przechowują je w zamkniętych lodówkach. Dzięki temu przyczynisz się do oszczędności energii, a tym samym do zielonej zmiany.
Jak widzisz, Twoje codzienne wybory mogą mieć realny wpływ na środowisko. Choć rezygnacja z jednego napoju z lodem wydaje się bez znaczenia, to już suma takich drobnych kroków: 5, 10, a może 100 napojów z lodem mniej może w zauważalny sposób odciążyć planetę. Pamiętaj, że nie jesteś sam – może podobne nawyki wprowadzą też Twoi znajomi? Podziel się z nimi tym tekstem, by zachęcić ich do większej uważności i zainspirować do zmian!