eko logo

Opakowania z drewna

Drewno to odnawialny surowiec, ale do którego momentu? Jak je prawidłowo segregować?

opakowania drewniane

Drewno jest surowcem odnawialnym. To znaczy, że zasoby drewna się odradzają, mimo ich nieustannego wykorzystania. Jednak odnawialność w przypadku drewna jest złudna – hodowla drzew to długotrwały proces i natura nie nadąża za potrzebami ludzi. Roczne światowe zużycie drewna wynosi blisko pięć miliardów metrów sześciennych i znacznie przekracza dostępne zasoby.

Gdzie wyrzucać odpady drewniane?

Najpierw upewnij się, że to, co chcesz wyrzucić, nie nadaje się do ponownego użycia. Być może to zabawka lub mebel, z którego może skorzystać ktoś inny? Jeśli jednak masz pewność, że chcesz wyrzucić drewniane lub drewnopochodne przedmioty, zrób to jak należy.

W Polsce obowiązuje jednolity system segregacji odpadów. System ten nie przewiduje osobnego pojemnika na odpady drewniane i drewnopochodne.

Ogólne zasady postępowania, które z niego wynikają, są następujące:
• niezaimpregnowane drewno może trafić do pojemnika na bioodpady
• inne niewielkie odpady drewniane można wyrzucić do kosza na odpady zmieszane
• wielkogabarytowe odpady drewniane lub drewnopochodne (np. meble) należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Nie wyczerpuje to jednak wszystkich typów odpadów drewnianych i drewnopodobnych, np. odpadów po remoncie (boazeria, panele, klepki). Szczegółowe zasady postępowania ze wszystkimi rodzajami odpadów znajdują się w gminnym regulaminie utrzymania porządku i czystości. Sprawdź je, aby dostosować się do lokalnych ustaleń.

Pamiętaj! Nie pozbywaj się odpadów drewnianych (opakowań, mebli, płyt wiórowych itp.) przez ich spalenie. Większość z nich zawiera substancje chemiczne (impregnaty, lakiery), które podczas spalania wydzielają się w postaci toksycznych oparów.

Jak działa recykling odpadów drewnianych?

Do ponownego przetworzenia nadają się zwłaszcza odpady z drewna naturalnego lub impregnowanego. Posortowane odpady (np. zużyte palety, deski podłogowe, drzwi czy drewniane stoliki) są rozdrabniane przez maszyny przemysłowe.

Powstałe w ten sposób surowce są wprowadzane ponownie do obiegu
i wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów drewnianych, na przykład płyt pilśniowych i wiórowych dla branży meblarskiej.

Sprawdź EkoPakę Drewno.

Pobierz

Drewno karta pracy 5 lat

Pobierz

Drewno karta pracy 6-11 lat

Pobierz

Drewno scenariusz

Pobierz

Drewno ulotka

Pobierz

Drewno kolorowanka B2

Pobierz

Drewno kolorowanka A3

Pobierz
Skip to content