Opakowania z papieru
Papier od produkcji do recyklingu. Dowiedz się, jak zamknąć obieg i chronić środowisko!

Każdy z nas zużywa średnio 90 kg papieru rocznie. Dobra wiadomość dla środowiska jest taka, że papier raz wyprodukowany z włókien celulozowych, czyli drzew, można przetwarzać aż do siedmiu razy!
Papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu, a przy tym przyczynia się do oszczędności energii i wody. Dzięki niemu zachowujemy cenne zasoby drewna. Oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych pudełek, papierów, gazet itp. jest więc ważne. Dlaczego? Bo przekazanie makulatury w celu powtórnej przeróbki na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca.
Przykładowe opakowania z papieru
Opakowania transportowe – tektura to najgrubszy materiał papierniczy (do
6 mm grubości), nic więc dziwnego, że powstają z niej solidne pudła, nadające się do transportowania produktów o dużej wadze. Tego typu pudła służą najczęściej jako opakowania zbiorcze w handlu hurtowym i transporcie mniejszych jednostkowych produktów pakowanych w grupy.
Pudełka na produkty – opakowania wykonane ze sztywnego, grubego papieru znakomicie chronią zawartość, a jednocześnie – ponieważ na ich powierzchni można drukować rozmaite wzory, informacje – służą do przyciągania wzroku, reklamując to, co skrywają i zachęcając do zakupów.
Torebki i koperty – dobrze się sprawdzają jako opakowania suchych produktów (np.: cukier, mąka), służą także do transportowania i przechowywania dokumentów, czy drobnych zakupów.
Jak zminimalizować ilość ODPADÓW Z PAPIERU?
- Kupuj bez opakowań – produkty suche kup na wagę i pakuj do wcześniej przygotowanych kartoników lub torebek.
- Stosuj zasadę reuse, czyli wykorzystuj ponownie: pudełka, koperty itp. oraz wprowadź w życie upcykling – twórz z odpadów nowe produkty.
- Dziel się i pożyczaj – przekazuj znajomym lub bibliotekom egzemplarze czasopism i książek, których nie chcesz zachować, częściej korzystaj z biblioteki i dostępu do wersji elektronicznych tego, co chcesz przeczytać.
- Daj znać producentowi, że przesadza z opakowaniami – kartonik szczelnie opakowany w folię… czy to konieczne? Napisz do producenta, szukaj alternatywnych rozwiązań.
- Bierz tylko to, z czego na pewno skorzystasz – podziękuj za niepotrzebną ulotkę lub gazetkę promocyjną.
Jak postępować z ODPADAMI PAPIEROWYMI?
Najbardziej wymagającym etapem recyklingu papieru, tektury i kartonu jest sortowanie, dlatego właśnie Twoja rola jest tak ważna! Nie każdy papier nadaje się do recyklingu, a odpowiednie postępowanie z odpadami, a makulaturze kolejne życie – zwróć na to uwagę:
• makulaturę (czyli papier nadający się do recyklingu) wrzucaj do
przeznaczonych do tego niebieskich pojemników,
• usuń kawałki folii, spinacze itp. z papierowych odpadów,
• jeśli wyrzucasz pudła i kartony, złóż je na płasko,
• zabrudzony papier śniadaniowy i higieniczny (np.: ręczniki papierowe) raz papier woskowany (np.: do pieczenia) NIE jest makulaturą – nie mieszaj go z papierem do recyklingu.
W Polsce obowiązuje jednolity system segregacji odpadów, zgodnie z którym makulatura jest zbierana osobno, do niebieskich pojemników. Śledź regulamin utrzymania czystości i porządku w swojej gminie – tam znajdziesz aktualne zasady postępowania.
Jak działa recykling odpadów papierowych?
Dobrze posortowany papier może żyć nawet siedem razy i służyć nam jako opakowania, gazety, a wreszcie – na końcu cyklu życia – jako papier higieniczny (toaletowy, ręczniki papierowe). Co do zasady, opakowania pochodzące bezpośrednio od przedsiębiorców są czystsze, jest ich też więcej – te najłatwiej pozyskać i podzielić pod względem jakościowym. Makulatura z gospodarstw domowych wymaga dodatkowego sortowania w punkcie zbierania. Później gotowe bele, czyli duże kostki makulatury, trafiają do papierni, gdzie są czyszczone, a wreszcie przekształcane w nowe użyteczne papiery, z których powstaną opakowania, gazety itp.