eko logo

Opakowania wielomateriałowe

Aluminium jest jednym z najbardziej pożądanych metali

opakowania wielomaterialowe

Opakowania wielomateriałowe – wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów (np.: papier, tworzywa sztuczne, aluminium), których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych.

Co to oznacza w praktyce? Że popularne słoiki na dżemy z papierowymi etykietami i metalowymi nakrętkami nie są wielomateriałowe – łatwo oddzielić jeden element od drugiego. Za to kartoniki na płynną żywność są wielomateriałowe – trudno oddzielić poszczególne warstwy, z których składa się opakowanie.

KARTONIK NA PŁYNNĄ ŻYWNOŚĆ – popularne opakowanie wielomateriałowe

Najbardziej charakterystycznym i rozpowszechnionym przykładem opakowania wielomateriałowego są kartoniki na płynną żywność – stanowią aż 60% wszystkich opakowań wielomateriałowych w Polsce! Wykorzystuje się je do pakowania produktów spożywczych, takich jak mleko czy sok. Kartoniki, choć z wyglądu się nie różnią, mogą być zbudowane z różnych warstw. Poszczególne warstwy usztywniają opakowanie, chronią przed światłem, tlenem i wahaniami temperatury.

Dzięki temu produkty spożywcze zachowują świeżość i są zabezpieczone
przed działaniem grzybów i bakterii. Kartoniki na płynną żywność są lekkie, a dzięki temu wygodne przy codziennych zakupach. Mają też sprytne zamknięcia, np.: nakrętki ułatwiające wielokrotne otwieranie. Długie terminy ważności produktów w takich opakowaniach pomagają również zmniejszyć marnotrawstwo żywności. Dodatkowo, tego typu opakowania są elastyczne i wytrzymałe, co ma ogromne znaczenie
przy przewożeniu żywności. Fakt, że można je pakować ciasno jeden przy drugim, pomaga też maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a tym samym zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas transportu – jednorazowo przewozi się więcej produktów.

JAK ZMNIEJSZYĆ ILOŚĆ odpadów opakowaniowych?

  1. Sprawdź, czy poszukiwany przez Ciebie produkt możesz kupić bez opakowania, np.: na wagę do własnego wielorazowego pojemnika.
  2. Kupuj na miarę potrzeb – dobierz wielkość opakowania oraz rodzaj produktu (typ pasty do zębów, przyprawę, smak soku) do swoich preferencji i ulubionych przepisów. Kupując na zapas czy
    pod wpływem impulsu, ryzykujesz przeterminowanie zawartości albo zmarnowanie produktu, który nie znajdzie zastosowania w Twoim domu.
  3. Czytaj wskazówki dotyczące przechowywania produktu po otwarciu opakowania i stosuj się do nich, aby zawartość jak najdłużej pozostała świeża.

JAK POSTĘPOWAĆ z opakowaniami wielomateriałowymi?

W Polsce obowiązuje jednolity system segregacji odpadów, zgodnie z którym opakowania wielomateriałowe należy wrzucać do pojemników w kolorze żółtym (razem z odpadami z tworzyw sztucznych i metalowymi). Śledź regulamin utrzymania czystości i porządku w swojej gminie – tam znajdziesz aktualne zasady postępowania.

Zanim wyrzucisz opakowanie, trzeba je opróżnić do końca, a następnie zgnieść. Nie trzeba ich myć (wyjątek stanowi takie zalecenie w regulaminie gminnym). Jeżeli możliwe jest oddzielenie zamknięcia (np. nakrętka w kartonie od mleka) – zrób to.

JAK DZIAŁA RECYKLING opakowań wielomateriałowych?

Recykling opakowań to proces polegający na przetworzeniu zużytych opakowań na nowe produkty (w tym również opakowania, ubrania).
Najlepszą formą wsparcia recyklingu jest domowa segregacja opakowań. Każde opakowanie umieszczone w pojemniku do selektywnej zbiórki ogranicza zużycie surowców naturalnych: kartonik, zamiast trafić na składowisko odpadów, powędruje do przetworzenia.

Przetworzenie opakowań wielomateriałowych jest trudniejsze niż w przypadku opakowań z jednego surowca (np.: papieru). Dzieje się tak głównie ze względu na konieczność oddzielenia poszczególnych warstw – wymaga to wyspecjalizowanych urządzeń i energii, co spowalnia procesy przetwórcze. To generuje większe koszty recyklingu niż przetwórstwo
opakowań monomateriałowych.

W Polsce recyklingowi poddawane są przede wszystkim kartony do płynnej żywności. Jedna z form ich przetwarzania opiera się na rozwłóknieniu kartonów w celu odzyskania z nich włókien papieru, które są następnie wykorzystywane do tworzenia nowych wyrobów papierniczych.

Drugim sposobem recyklingu kartoników jest produkcja płyt do wykorzystania w budownictwie i przemyśle meblarskim. Aluminium (ALU) i polietylen (PE) odzyskane z kartonów nadają się przede wszystkim do wykorzystania energetycznego, ale wciąż poszukuje się metod umożliwiających skuteczny rozdział tych materiałów i ich dalszy recykling.

Sprawdź EkoPakę Opakowania Wielomateriałowe.

Pobierz

Opakowania wielomateriałowe karta pracy 6-11 lat

Pobierz

Opakowania wielomateriałowe scenariusz

Pobierz

Opakowania wielomateriałowe ulotka

Pobierz

Opakowania wielomateriałowe kolorowanka B2

Pobierz

Opakowania wielomateriałowe kolorowanka A3

Pobierz
Skip to content