eko logo

Wyprawka szkolna w duchu Zero Waste

31 sierpnia 2021

Skompletuj wyprawkę w duchu eko. Zaoszczędź czas, pieniądze i zasoby naturalne.

Wyprawka szkolna w duchu Zero Waste

Wakacje powoli dobiegają końca, pierwszy dzwonek w szkole jest tuż tuż. Co roku trzeba skompletować wyprawkę na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.  Zachęcamy Was do aby Wasza wyprawka została skompletowana w duchu Zero Waste – Zero Odpadów.

Zero Waste, czyli bez marnowania zasobów naturalnych, czasu, pieniędzy, zdrowia i talentu.

Idea Zero Waste opiera się na zasadzie 5R, przedstawianej w formie piramidy:

Piramidy Zero Waste, INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Warto zadać sobie pytanie czy rzeczywiście co roku potrzeba kupować nowe rzeczy, których nasze dzieci używają w szkole. Opłaca się poświęcić trochę swojego czasu i spróbować przygotować wyprawkę szkolną w duchu Zero Waste.

Przygotowując wyprawkę szkolną w duchu Zero Waste mamy szansę zaoszczędzić:

  • Czas
  • Pieniądze
  • Zasoby naturalne.

Wyprawka Zero Waste – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest sporządzenie listy rzeczy potrzebnych do szkoły. Na takiej liście znajdzie się zapewne sporo rzeczy takich jak np.: plecak, podręczniki, zeszyty, przybory do pisania, strój sportowy, lunch boxy.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, które z tych rzeczy już posiadamy. Najprawdopodobniej z poprzedniego roku szkolnego zostały nam przykładowo kredki, gumka do ścierania, temperówka, plecak itp. Sprawdzając stan rzeczy, które posiadacie zaznaczajcie je na liście. Wpisujcie także, czy któreś przedmioty posiadacie w nadmiarze, np. 2 zestawy takich samych lub podobnych kredek.

Co dalej?

Kolejnym krokiem jest skompletowanie przedmiotów których nie posiadacie, a Wasza wyprawka powinna je zawierać.

Może zdarzyć się tak, że niektóre przedmioty powielają się w waszych zasobach. Zastanówcie się wtedy, czy np. jest możliwa wymiana z koleżanką/kolegą, na jakiś inny przedmiot. Możliwe, że u nich też pewne przedmioty występują wielokrotnie, a akurat mogą potrzebować tego co Wy macie za dużo.

Prawdopodobnie w swoich zasobach znajdziecie także przedmioty, z których już nie korzystacie. Jeżeli jesteście pewni, że dany przedmiot nie będzie Wam już służył możecie spróbować wymienić się z koleżanką/kolegą na jakiś inny przedmiot, sprzedać go (jeżeli jego stan na to pozwala) lub oddać go komuś potrzebującemu.

Warto zastanowić się także, czy jest jakiś przedmiot, który można stworzyć samemu, może to być np. uszycie worka na buty lub wykonanie samodzielnie piórnika, co może być przyjemną i kreatywną formą spędzania wspólnego czasu z dziećmi.

W przypadku, gdy nie jesteście w stanie dokonać wymiany lub wykonać jakiegoś przedmiotu samodzielnie, będziecie musieli go zakupić. Jednak zakupy warto traktować jako ostateczność, dzięki czemu zaoszczędzimy czas, pieniądze oraz pomożemy zaoszczędzić zasoby naturalne, a także zmniejszyć ilość generowanych odpadów.

Wyprawka Zero Waste – zakupy. Na co zwracać uwagę?

Zwłaszcza w przypadku, gdy wyprawka kompletowana jest po raz pierwszy warto zwrócić uwagę na odpowiedzialne zakupy. Udając się do sklepu zrób koniecznie listę potrzebnych przedmiotów, żeby nie kupować tych które później mogą okazać się zbędne. Pamiętajcie że nie warto kupować na zapas – zawsze można udać się ponownie do sklepu. Wybierając się na zakupy nie zapomnij zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku, aby uniknąć toreb foliowych. Nie zapominajcie także, że niektóre przedmioty, takie jak np. plecak można kupić w bardzo dobrym stanie z drugiej ręki, dając drugie życie przedmiotom oraz oszczędzając pieniądze.

Podczas zakupów szczególną uwagę należy zwrócić na opakowania w jakich kupujemy produkty. Jeżeli dany przedmiot można kupić bez opakowania, warto zdecydować się na taki wariant, unikając zbędnych opakowań i generowania odpadów. Zazwyczaj opakowania produktów, po powrocie do domu trafiają od razu do pojemnika na odpady, dlatego zalecamy wybieranie alternatywy bez opakowań.

Kupując rzeczy do wyprawki warto zwracać uwagę na opakowania i poddać pod krótką refleksję:

  • Zakup bez opakowania – czy jest możliwy?
  • Z jakiego materiału wykonane jest opakowanie?
  • Czy na opakowaniu jest znak mówiący o możliwości poddania recyklingowi?
  • Rozmiar opakowania – czy został odpowiednio dobrany do produktu?
  • Czy w opakowaniu nie występuje zbyt wiele elementów?
  • Ponowne wykorzystanie opakowania – czy jest możliwe?
  • Czy opakowanie stanie od razu się odpadem?

Kilka przykładów wyborów bardziej przyjaznych środowisku:

Kredki: kup te w tekturowym pudełku. Tektura jest bardziej przyjazna środowisku, niż tworzywa sztuczne. Dobrym rozwiązaniem, może być także kupienie dwustronnych kredek – więcej kolorów w mniejszym opakowaniu.

Ołówki: kup te sprzedawane luzem, na sztuki. W ten sposób dobierzesz odpowiednia twardość ołówka dla Twojego dziecka oraz unikniesz zbędnego opakowania, wykonanego najczęściej z tworzyw sztucznych.

Pędzle: kupi te z drewnianą rączką. Niektóre sklepy także oferują sprzedaż pędzli na sztuki, dzięki czemu unikniemy zbędnych opakowań i będziemy mogli dobrać pędzle których rzeczywiście potrzebujemy.

Zeszyty: kup te z papieru pochodzącego z recyklingu. Jeżeli w Twoim sklepie nie są dostępne takie zeszyty, zwróć uwagę aby papier pochodził z odpowiedzialnych i zrównoważonych upraw.

Przybory kreślarskie: kup drewniane lub metalowe. Jednak jeżeli nie są dostępne i będziesz kupował te wykonane z tworzywa sztucznego, warto kupić sprzedawane bez opakowań – dodatkowej folii.

Drugie śniadanie bez śmiecenia.

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, ważne jest dostarczanie mu energii poprzez jedzenie i dbanie o odpowiednie nawodnienie. Dzieci zabierają ze sobą drugie śniadanie do szkoły. Zachęcamy do wprowadzenia zasad Zero Waste, aby wasze śniadanie generowało jak najmniej odpadów.

Podstawą wyprawki dla śniadania bez śmiecenia, niewątpliwie jest pudełko wielokrotnego użytku, tzw. lunch box. Na rynku dostępne są różne rodzaje pudełek – wykonane z tworzyw sztucznych lub metali. Do takiego pudełka z łatwością można spakować kanapkę, owoce i warzywa. Unikamy w ten sposób generowania odpadów w postaci folii spożywczych, folii aluminiowej czy woreczków z tworzywa sztucznego.

Dbając o odpowiednia poziom nawodnienia organizmu warto zainwestować w bidon wielokrotnego użytku. Do bidonu można wlać w domu wodę, przygotowany przez rodzica świeży sok lub kompot. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność że nasze dzieci piją zdrowe napoje, nie generują niepotrzebnych odpadów oraz oszczędzamy pieniądze, które wydałyby w szkolnym sklepiki, często na niezdrowe napoje.

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup woskowijki. Woskowijka jest naturalnym opakowaniem do żywności, zastępującym papier śniadaniowy, folię spożywczą oraz folię aluminiową. Jest ona rodzajem bawełnianej szmatki, nasączonej specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego. W 100% jest naturalna, wielokrotnego użytku oraz posiadają właściwości antybakteryjne. Można w nią owinąć żywność, przechowywać lub transportować. Nadaje się idealnie do kanapek.

Pamiętajcie także, że warto rozmawiać z dziećmi i pytać się jakie są ich potrzeby i co im się podoba, w końcu to one będą korzystać z tych przedmiotów. Zachęcajmy dzieci do wyborów przyjaznych dla środowiska w którym wspólnie żyjemy.

Udanego kompletowania wyprawki.

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Skip to content