Opakowania ze szkła
Szkło coraz lepiej zbieramy i przetwarzamy. Poznaj szczegóły!

Butelki, słoiki, szkło bezbarwne, zielone, brązowe – pod różnymi postaciami co roku w Europie do obiegu wprowadzanych jest prawie 20 milionów ton opakowań szklanych.
Ponad 70% tych opakowań trafia do ponownego przetworzenia. Dzięki temu odpady szklane w znacznym stopniu zastąpiły piasek kwarcowy jako surowiec do produkcji szkła. Dziś każda szklana butelka składa się w około 60% z przetworzonego szkła. W 1995 roku – zanim recycling szkła wkroczył na obecny poziom – z 1 kg surowca pierwotnego produkowano 2 butelki, dziś aż 10.
Przykładowe opakowania ze szkła
Butelki – bezbarwne, zielone, brązowe. Małe i duże, smukłe i pękate, a nawet te o wymyślnych kształtach. Szklane butelki – choć ciężkie i nieporęczne w transporcie – są popularnym opakowaniem na napoje, bo nadają im szlachetną oprawę. Odpowiedni kolor szkła i zamknięcie chronią zawartość przez światłem i dostępem powietrza, pozwalając zachować świeżość wody, a także bardziej wrażliwych na działanie czynników zewnętrznych napojów takich jak soki czy alkohole.
Słoiki – od maleńkich słoiczków na kosmetyki lub pojedyncze porcje dżemu, przez praktyczne słoiki na sosy, przetwory, a nawet ryby, po ogromne słoje z ogórkami kiszonymi. Słoik to uniwersalne opakowanie umożliwiające wielokrotne zamykanie, łatwe do oczyszczenia w warunkach domowych lub poddania sterylizacji w odpowiednich warunkach. Dzięki temu nawet bez przetworzenia nadają się do wielokrotnego zastosowania.
Szkło w domu:
- opakowania napojów
- opakowania przetworów i innych produktów spożywczych
- szklanki, kieliszki
- klosze, świeczniki, lampiony
- szyby
Jak postępować z odpadami szklanymi?
W Polsce obowiązuje jednolity system segregacji odpadów, zgodnie z którym odpady szklane zbierane są do zielonego pojemnika lub w podziale na bezbarwne i kolorowe do pojemników białego i zielonego. O sposobie zbiórki decyduje gmina.
Szklane odpady z gospodarstw domowych to głównie opakowania po żywności i kosmetykach. Aby mogły trafić do profesjonalnego recyklingu:
- Szkło wrzucaj do pojemnika koloru zielonego
- Nie myj opakowań
- Usuń nakrętki i kapsle – ich miejsce jest w odpowiednim pojemniku (żółtym) na tworzywa i metale
- Drobne elementy ze szkła bezbarwnego (np.: szklanka) mogą trafić do pojemnika ze szkłem
- Odpady ceramiczne (kubki, filiżanki), a także żarówki – do odpadów zmieszanych
- Duże produkty ze szkła (szyby, klosze) podlegają zbiórce wielkich gabarytów, a jeśli chcesz się ich pozbyć od razu, powinny trafić do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych)
- Niektóre odpady szklane lub zawierające szkło (zużyte świetlówki, monitory, opakowania po pewnych lekach, czy chemikaliach) stanowią odpady niebezpieczne – pamiętaj, że bezwzględnie należy je przekazać wyłącznie do PSZOK-u
To generalne wskazówki wynikające z ministerialnego rozporządzenia oraz proekologicznej praktyki. Zawsze jednak warto sprawdzić, jakie dokładnie zasady obowiązują w gminie. W niektórych miejscach mogą być zalecenia dotyczące mycia opakowań i postępowania z nakrętkami mogą być nieco inne. Każda gmina jest zobowiązana do stworzenia własnego regulaminu utrzymania czystości i porządku, a w urzędzie masz prawo do uzyskania informacji o miejscowych zasadach postępowania z odpadami komunalnymi.