Baterie
Baterie dobrze nam służą, jednak kiedy się zużyją, należy o nie zadbać w szczególny sposób.

Małe i duże, w kształcie walca, prostopadłościanu, a nawet guzika. Baterie powstały w odpowiedzi na potrzebę magazynowania energii związaną z rozwojem technologii i potrzeb ludzi. Dzięki bateriom możemy korzystać z urządzeń elektronicznych bez stałego podłączenia do źródła prądu.
Baterie znajdują się w wielu urządzeniach wykorzystywanych przez nas na co dzień, np. w pilocie do telewizora czy klawiaturze bezprzewodowej. Zastosowanie mają także w wielu zabawkach dziecięcych, dzięki nim mogą się one poruszać i wydawać dźwięki. Swoje zastosowanie mają także w medycynie np. w rozruszniku serca. W Polsce produkuje się około 400 mln sztuk baterii rocznie.
Jak działa bateria?
Baterie posiadają dwa bieguny – dodatni „+”, czyli tak zwaną katodę oraz ujemny „-„ nazywany anodą. Na ujemnym biegunie gromadzone są elektrony (ujemne cząstki). Po podłączeniu przewodnikiem bieguna ujemnego z biegunem dodatnim, elektrony przemieszczają się poprzez elektrolit znajdujący się w baterii. W stworzonym w ten sposób obwodzie płynie prąd elektryczny.
Jak bezpiecznie używać baterii?
- Przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia, do którego chcesz włożyć baterie,
- Dobierz odpowiedni rodzaj baterii do urządzenia,
- Wkładaj baterie zgodnie z oznaczeniem biegunów – „+” do „+” oraz „-„ do „-”,
- Przechowuj baterie zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na ulotce i opakowaniu,
- Nie ładuj baterii jednorazowych,
- Zużyte jednorazowe baterie wyrzuć do odpowiedniego pojemnika.
Zużyte baterie to odpady niebezpieczne
Baterie niewątpliwie ułatwiają nam życie, jednak w momencie wyczerpania się ich energii stają się odpadem niebezpiecznym. Tego rodzaju odpadów nie można umieszczać w zwykłych pojemnikach na odpady lub w miejscach, które nie są przeznaczone do składowania odpadów. Energia w bateriach powstaje dzięki zachodzącym w nich procesom chemicznym, w których biorą udział toksyczne pierwiastki. Szczególne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowiek stwarzają zawarte w bateriach metale ciężkie (m.in. ołów, kadm, rtęć) oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które posiadają właściwości żrące i korozyjne.
Jedna mała bateria, nie oddana do recyklingu, może skazić aż 1 m3 gleby i 400 l wody!
Jak postępować z zużytymi bateriami?
Baterie należy wrzucać do specjalnych pojemników przeznaczonych wyłącznie do zbiórki baterii. Pojemniki można znaleźć w sklepach, które posiadają w swojej ofercie baterie, galeriach usługowo – handlowych oraz w szkołach i miejscach pracy.
Udając się na zakupy zabierz ze sobą zużyte baterie i wrzuć je do specjalnego pojemnika znajdującego się na terenie sklepu.]
Recykling baterii
Jak działa recykling baterii?
Zbierane baterie są sortowane, następnie poddawane szeregowi procesów pozwalających odzyskać surowce w nich zawarte. W procesie recyklingu baterii oddzielane są różne materiały przy pomocy metod mechanicznych, chemicznych oraz wytapiania. Metody te pozwalają odzyskać surowce: tworzywa sztuczne, metale: żelazo, glin, miedź, nikiel, kobalt, kadm.
Poddając recyklingowi zużyte baterie chronimy środowisko naturalne przed skażeniem, odzyskujemy cenne surowce, ograniczamy wydobycie zasobów naturalnych oraz oszczędzamy energię potrzebną do pozyskiwania pierwiastków wykorzystywanych w produkcji baterii.
Recyklingując baterie można odzyskać aż do 99,5% wszystkich jej składników.