Recykling papieru – papier ma 7 żyć

Nawet w dobie rozwoju Internetu, papier wciąż jest w cenie, a jego zużycie utrzymuje się na wysokim poziomie (w Polsce ok. 90 kg rocznie na osobę). Dobra wiadomość dla środowiska jest taka, że papier raz wyprodukowany z włókien celulozowych, czyli drzew, można przetwarzać aż do siedmiu razy!

Papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu, a przy tym przyczynia się do oszczędności energii i wody oraz zachowania cennych zasobów drewna. Oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych pudełek, papierów, gazet itp. Jest więc ważne, bo przekazanie makulatury w celu powtórnej przeróbki na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca.

Przykładowe opakowania z papieru

Opakowania transportowe – tektura to najgrubszy materiał papierniczy (do 6 mm grubości), nic więc dziwnego, że powstają z niej solidne pudła, nadające się do transportowania produktów o dużej wadze. Tego typu pudła służą najczęściej jako opakowania zbiorcze w handlu hurtowym i transporcie mniejszych jednostko­wych produktów pakowanych w grupy.
Pudełka na produkty – opakowania wykonane ze sztywnego, grubego papieru znakomicie chronią zawartość, a jednocześnie – ponieważ na ich powierzchni można drukować rozmaite wzory, informacje – służą do przyciągania wzroku, reklamując to, co skrywają i zachęcając do zakupów.
Torebki i koperty – dobrze się sprawdzają jako opakowania suchych produktów (np.: cukier, mąka). Ssłużą także do transportowania i przechowywania dokumentów, czy drobnych zakupów.

Jak zminimalizować ilość odpadów z papieru?

Kupuj bez opakowań – produkty suche kup na wagę i pakuj do wcześniej przygotowanych kartoników lub torebek.
Stosuj zasadę reuse, czyli wykorzystuj ponownie: pudełka, koperty itp. oraz wprowadź w życie upcykling – twórz z odpadów nowe produkty.
Dziel się i pożyczaj – przekazuj znajomym lub bibliotekom egzemplarze czasopism i książek, których nie chcesz zachować, częściej korzystaj z biblioteki i dostępu do wersji elektronicznych tego, co chcesz przeczytać.
Daj znać producentowi, że przesadza z opakowaniami – kartonik szczelnie opakowany w folię… czy to konieczne? Napisz do producenta, szukaj alternatywnych rozwiązań.
Bierz tylko to, z czego na pewno skorzystasz – podziękuj za niepotrzebną ulotkę lub gazetkę promocyjną.

Jak postępować z odpadami z papieru?

Najbardziej wymagającym etapem recyklingu papieru, tektury i kartonu jest sortowanie, dlatego właśnie Twoja rola jest tak ważna! Nie każdy papier nadaje się do recyklingu. Odpowiednie postępowanie z odpadami da makulaturze kolejne życie – zwróć na to uwagę:
– sprawdź, do których pojemników w Twojej miejscowości należy wrzucać papier — makulaturę, trzymaj się tej zasady i przypominaj tym, którzy ją łamią,
– usuń kawałki folii, spinacze itp. z papierowych odpadów,
– jeśli wyrzucasz pudła i kartony, złóż je na płasko,
– zabrudzony papier śniadaniowy i higieniczny (np.: ręczniki papierowe) oraz papier woskowany (np.: do pieczenia) NIE są makulaturą – nie mieszaj ich z papierem do recyklingu.

Jak działa recykling papieru?

Jeśli papier jest dobrze posortowany, papier może żyć nawet siedem razy, służąc nam jako opakowania, gazety. Wreszcie – na końcu cyklu życia – jako papier higieniczny (toaletowy, ręczniki papierowe). Co do zasady, opakowania pochodzące bezpośrednio od przedsiębiorców są czystsze. Jest ich też więcej – te najłatwiej pozyskać i podzielić pod względem jakościowym. Makulatura – papier z gospodarstw domowych wymaga dodatkowego sortowania w punkcie zbierania. Później gotowe bele, czyli duże kostki makulatury, trafiają do papierni, gdzie są czyszczone. Wreszcie przekształcane są w nowe użyteczne papiery, z których powstaną opakowania, gazety itp.

  • Projekt EkoPaka – edycja 2015-2017 – związany z PAPIEREM.