O projekcie

EkoPaka – zamykamy obieg surowców to program edukacyjny dla małych i dużych. Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg pokazujemy zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów
– opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego.

EkoPaka pozwala wprowadzić najmłodszych w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta, łącząc się tym samym z realizacją 12 z Celów Zrównoważonego Rozwoju, jakim jest odpowiedzialna produkcja i konsumpcja.


Aby to osiągnąć, wymyśliliśmy EkoPakę – pudło edukacyjno-zabawowe. I edycja (2015-2017) zawierała kilka paczek tematycznych: aluminium, papier, tworzywa sztuczne, drewno. W II edycji (2019-2020) paka to: zabawy jednorazowe (np.: kolorowanki), drobne upominki, które mogą stanowić nagrody dla dzieci (np.: naklejki), narzędzia i materiały plastyczne, a przede wszystkim 8 scenariuszy zajęć dla osób pracujących z dziećmi. Każdy scenariusz jest o konkretnym surowcu.


Materiały pomagają przybliżyć młodym ekolożkom i ekologom informacje o tym:
– skąd się biorą surowce,
– jak je wykorzystujemy w produkcji opakowań i produktów,
– co powstaje w wyniku recyklingu odpadów,
– czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym.


Jesteśmy także otwarci na stworzenie partnerskich edycji specjalnych – dla odbiorców w każdym wieku.


Kampania jest kierowana do dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. W I edycji (2015-2017) była realizowana we współpracy z bibliotekami publicznymi i placówkami z całej Polski. W II edycji (2019-2020) kampania jest realizowana z 30 szkołami podstawowymi z województwa mazowieckiego.


Dotychczas program dotarł do ponad 20 tys. uczestników  podczas zajęć w bibliotekach publicznych, szkołach oraz w czasie lokalnych i firmowych pikników.


Organizatorem kampanii jest INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. zajmująca się odzyskiem i recyklingiem opakowań – pomagająca firmom redukować ich negatywny wpływ na środowisko. Materiały edukacyjne konsultowane z partnerem – Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego