• Nakrętki? O co chodzi z ich zbieraniem?

  Strona główna / Blog / Edukacja / Nakrętki? O co chodzi z ich zbieraniem?

 • Widzieliście kiedyś całe mnóstwo zebranych nakrętek? Są piękne, kolorowe! Zbiera się je przyjemnie. Chociaż lepiej by było, żebyśmy używali plastiku coraz mniej. Więc jak jest z tym zbieraniem nakrętek? O co tu chodzi? Czy te nakrętki są wartościowe? A jeśli tak: dlaczego? 

  Mechanizm jest prosty: wory barwnych nakrętek zbierane w przedszkolach, szkołach, miejscach pracy trafiają do punktu zbiórki. Potem za pieniądze uzyskane za surowiec kupowany jest np. wózek dla osoby niepełnosprawnej.  

  Za nakrętki wózek dla osoby niepełnosprawnej? 

  Ale w akcji zbierania nakrętek ważne jest coś jeszcze. Powiedzmy, że w szkole zabierane są nakrętki, uczennice i uczniowie je przynoszą, przynoszą… Już mają całe góry nakrętek! W końcu szkoła oddaje zebrane nakrętki firmie, która ten plastik przetwarza. Pieniądze, jakie firma zapłaciłaby za zdobycie nakrętek, trafiają do osób potrzebujących np. Niepełnosprawnych. Często między szkołą a firmą pośredniczy jeszcze jakaś organizacja – fundacja, stowarzyszenie pomagająca osobom potrzebującym. Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron system zbiórki nakrętek działa sprawnie i nie trzeba go dodatkowo dofinansowywać, więc te środki pozostają do dyspozycji na cele charytatywne. 

  Dlaczego ten plastik z nakrętek jest wartościowy? 

  Nakrętki to tworzywo sztuczne nazywany czysty polimer (polietylen), ale jest to tworzywo innego rodzaju niż też plastikowa butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Wysoki ciężar właściwy tego surowca sprawia, że możliwe jest zastosowanie go w przeróżnych przemysłach. Charakteryzuje się znakomitymi właściwościami, niewielką ścieralnością, dużą  odpornością na uszkodzenia. I przede wszystkim można go przetwarzać na nowe rzeczy, więc ma wiele żyć! 

  Które nakrętki są wartościowe? 

  Nakrętki z butelek po napojach, opakowań kosmetyków i chemii gospodarczej, pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, zatrzaski i obręcze z soków czy mleka, to ten wartościowy, twardy plastik.  Oznacza się go skrótem HDPE – to skrót od angielskich słów High Density PE, czyli polietylen dużej gęstości .

  Jakie są zasady zbierania nakrętek HDPE? 

  Zbierając nakrętki, należy oczyścić je z naklejek, etykiet, cen. To ułatwi i skróci proces ich przeróbki.  

  Jak się przerabia nakrętki? 

  Ten twardy plastik z korków od butelek, czyli czysty polietylen, po zmieleniu przerabia się na granulat. Następnie magnes wyłapuje metale, inne niepożądane dodatki wytrącają się w wodzie podczas procesu mycia i suszenia. Potem to zmielone tworzywo jest przetapiane na tzw. regranulat, do którego dodaje się różne barwniki. Takie stopione tworzywo zastyga w formach, a z form wychodzą prawie gotowe wiaderka, doniczki, pudełka, kolejne nakrętki, plastikowe opakowania, a nawet obudowy komputerów! 

  Inne korzyści ze zbierania nakrętek 

  Butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, co zmniejsza objętość odpadów. Opakowanie z nakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu. Butelki bez nakrętek zaś mogą zostać bez problemu sprasowane w sortowniach
   
  Zbieranie nakrętek skłania ludzi do zaangażowania się w inicjatywę społeczną. Dzieci w szkołach uczą się nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale mają satysfakcję, że mogą pomóc innym ludziom.

  Skoro wciąż używamy plastiku, to nie marnujmy go. Plastik jest szkodliwy dla środowiska, bo się nie rozkłada, więc trzeba go zbierać, segregować i używać do recyklingu. Nakrętki zbierajmy osobno. Pomożemy w lepszym recyklingu tego odpadu, a jednocześnie dołożymy się do potrzebnego komuś sprzętu. 

  Skip to content