Karty pracy – dzieci 6-11 lat. Pobierz!

Edukacja w domu to wielkie wyzwanie i dla uczących się i dla tych, którzy uczą. Zespól EkoPaki przygotował gotowe pomoce dydaktyczne – karty pracy do wykorzystania w nauczaniu zdalnym i zabawach w domu. 

EkoPaka – zamykamy obieg surowców to program edukacyjny dla małych i dużych. Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg pokazujemy zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. 
EkoPaka pozwala wprowadzić najmłodszych w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta, łącząc się tym samym z realizacją 12 z Celów Zrównoważonego Rozwoju, jakim jest odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. 

Nasze materiały są poświęcone 8 tematom: surowcom takim jak papier, tworzywa sztuczne, szkło, aluminium i inne metale, a także opakowaniom wielomateriałowym, bioodpadom oraz elektroodpadom. Materiały pomagają przybliżyć młodym ekolożkom i ekologom informacje o tym skąd się biorą surowce, jak je wykorzystujemy w produkcji opakowań i produktów, co powstaje w wyniku recyklingu odpadów oraz czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym. 

Karty do nauki ekologii w domu

Karty pracy, które są naszą odpowiedzią na potrzebę nauki w domu w czasie pandemii, to gotowe narzędzia do pracy z dziećmi od około 3 roku życia do 11 lat. Zostały one przygotowane z myślą zarówno o pracy z grupą dzieci, jak i w trakcie zajęć indywidualnych. Rozwijają spostrzegawczość, myślenie samodzielne, kompetencje matematyczne, społeczne i poszerzają wiedzę o otaczającym nas świecie, a przede wszystkim o segregowaniu odpadów. 

Wielki plus, że nie są to typowe gotowce typu: pokoloruj, wytnij, policz. Ćwiczą wiele umiejętności poprzez różne aktywności. Motoryka mała, duża, spostrzegawczość, logiczne myślenie, szeroko pojęte umiejętności matematyczne i językowe. Do tego ważna edukacja ekologiczna i przyrodnicza. 
Edukatorka, nauczycielka, administratorka profilu Mama Czai na facebooku 

Karty dla młodszych dzieci

Karty dla dzieci do 5 lat zawierają mniej zadań i konieczna jest tu praca w dorosłym. Więcej tu kolorowania, ale i łączenia z odpowiednim pojemnikiem na odpady czy miską (przepis na kotleciki warzywne). Są też zadania do wykonania poza kartką, np. spacer po domu i wyszukanie sprzętów i przedmiotów zrobionych z drewna. Pomysły można wykorzystać na lekcjach przyrody i geografii, wszędzie tam, gdzie znajdzie się przestrzeń na rozmowę o otaczającym nas świecie. Z powodzeniem użyć ich można w pracy nauczycielki/nauczyciela, a także w domu przez rodziców.  

Dzięki wspólnej pracy z kartami udało nam się spędzić aktywnie czas i kontynuować dobre zachowania w domu. Karty pracy pozwoliły nam w domu poruszyć temat niszczonych zabawek i dlaczego tak ważne jest o nie dbać i kiedyś w przyszłości oddać innym dzieciom. Karty są dostosowane do wieku dziecka i pobudzają w nim potrzebę dbania o swoje otoczenie. Miło patrzeć jak po rozwiązaniu zadania dziecko od razu wprowadza zdobytą wiedzę w życie. 
Paulina Giżycka, mama dwóch chłopców, 4 i 6 lat, woj. lubelskie 

Moim zdaniem ładniejsze i czytelniejsze są kolorowe karty pracy, gdyż lepiej oddzielają treści. Koncept przyklejania karteczek w mieszkaniu mega fajny. Taki mały detektyw. Karty są ładne i estetyczne, ale mogą być niezrozumiałe. Również elementy plastyczne mogą być za bardzo skomplikowane do narysowanie przez 5 latka. Same pomysły bardzo fajne i kreatywne. Idealne do wspólnej pracy. Szczególnie obiad z resztek. My prawie codziennie z dziećmi robimy obiad. 
Maciej Wróblewski, tata dwóch chłopców, 3 i 5 lat, woj. mazowieckie 

Pomoc dla nauczycielek i nauczycieli

Karty mogą być cenną pomocą dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, którzy chcą kształtować proekologiczne zachowania i uważność dzieci.  
Karty pracy są bardzo ciekawe. Ich wykonanie nie powinno zająć dużo czasu (to na plus, obecnie dzieci szybko się zniechęcają lub nudzą), a mimo to uczą. Są też uniwersalne, mogą być wykorzystane w domu w sytuacji dziecko-rodzic, ale też świetnie sprawdzą na zajęciach, w szkole. 
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bajkopisarzy Świata w Lesznowoli, woj. mazowieckie 

Zabawy z kart sprawdzą się też w domu. Wiele osób od dawna segreguje śmieci. Pojemniki na odpady są teraz duże i kolorowe. Konieczne jest już od najmłodszych lat uczyć pociechy rozróżniania, które odpady, dokąd
trafiają. 

Podobają mi się w tych kartach pracy rysunki, które są minimalistyczne, a przez to czytelne i zrozumiałe; w danej karcie mówiącej o rodzaju odpadów przeważa kolor pojemnika, do którego należy wrzucić dany odpad; uczą rozróżniania i utrwalają wiedzę na temat odpadów i wrzucania ich do odpowiednich pojemników. 
Iwona Wołkowicz, mama chłopca, 6 lat, woj. mazowieckie 

Karty dla starszych dzieci

Karty dla dzieci w wieku 6-11 lat zawierają więcej zadań i dobrze byłoby je robić z dorosłym, bo niektóre kwestie wymagają wyjaśnienia – np. Co to jest PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych? W tych kartach znajdują się zadania z łączeniem odpadów i odpowiednich pojemników, ale również zadania na samodzielne myślenie – np. jakie jednorazowe przedmioty w domu możemy zamienić na wielorazowe. Dziecko, razem z dorosłym, może poznać przebieg procesu np. kompostowania.  

Karty pracy proponujemy jako wzbogacenie oferty edukacyjnej bibliotek publicznych, z którymi EkoPaka współpracuje od kilku lat. 

Zamieszczamy na naszych stronach karty pracy EkoPaki. Mamy nadzieję, że nie służą wiedzą tylko najmłodszym, lecz też osobom w różnym wieku. Tym bardziej teraz, w czasie pandemii: wnuczka może uczyć babcię, rodzice bawiąc się z dziećmi, mogą zaproponować im takie eko -zabawy ucząc w ten sposób dobrych nawyków. Na pewno wykorzystamy karty pracy również, gdy dzieci wrócą do szkoły. Jest to świetna forma edukacyjna, nie tylko spędzania wolnego czasu, ale też zorientowania się co wokół nas dzieje się i jaki mamy w tym udział czy wpływ, aby było lepiej.  
Halina Rokita, prowadzi strony Sołectwo Ostrów i Biblioteka Publiczna w Ostrowie, woj. wielkopolskie 

W pakiecie przygotowaliśmy karty przygotowane w dwóch wersjach: czarno-białej oraz kolorowej. Można zdecydować czy wydrukować całość czy poprzestać na jednej wersji. Każda z nich może być wykorzystana w inny sposób. Kolorowe plansze nawiązują do kolorów pojemników na odpady, żeby jeszcze lepiej dzieci mogły kojarzyć zasady segregacji odpadów. Czarno-białe kolorowanki zapewne przypadną do gustu młodszym dzieciom i tym, które same lubią ubierać w kolory swoje prace. 

Materiały umieszczamy sukcesywnie na www,
dając jednocześnie post o nowej karcie na profilu na Facebooku.
Zachęcamy polubcie nas i śledźcie.