Cenne skorupki jajek!

Nie wyrzucajcie skorupek od jajek, szczególnie pochodzące z jaj z pewnego źródła! Skorupki jajek to jeden z cudowniejszych bioodopadów, które można wykorzystać w całości. Wielkanoc to czas jedzenia jajek pod różnymi postaciami, a więc zyskacie podwójnie.

Co takiego wartościowego jest w skorupkach jajek?

Ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego wapnia, ale również niewielkich ilości pierwiastków, takich jak selen, cynk, miedź i stront, skorupki jajek można zastosować w ogrodzie, ale też jako dodatek do naszej codziennej diety.

Jakie właściwości mają skorupki jajek?

Naukowcy z Niemiec i Węgier przez 15 lat dogłębnie badali wpływ skorupki jajka na organizm człowieka. Doszli oni do wniosku, że jedzenie skorupek przez dorosłych oraz dzieci przeciwdziała łamliwości paznokci, włosów, krwawieniom dziąseł, zaparciom, nadpobudliwości, bezsenności, katarom i astmie, co więcej, skorupki oczyszczają organizm z pierwiastków promieniotwórczych

Jak je przygotować?

Z ugotowanego jajka obieramy skorupkę, którą następnie osuszamy. A jeśli chcemy, żeby jajka dobrze się obierały, podczas gotowania warto wcisnąć do wody sok z połowy cytryny. Suchą i czystą skorupkę mielimy np. za pomocą młynka do kawy lub ręcznie w moździerzu. Powstały pył możemy dodawać do wszystkiego: potrawek warzywnych, pieczonego w domu chleba, gotowych dań lub koktajli. Można też skorupki jajek upiec w piekarniku w najwyższej temperaturze przez ok. 8-10 minut, a kiedy ostygną, zmielić je na drobny proszek.
Uwaga – maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 1 łyżeczki.

Do czego w kuchni zastosować skorupki jajek?

NATURALNY DODATEK DO JEDZENIA. Dodajemy raz dziennie jedną łyżeczkę do ulubionego koktajlu, jogurtu, płatków, dań, sosów.
CZYSZCZENIE GARNKÓW I PATELNI Z ŻELIWA LUB STALI – skorupki  w połączeniu z niewielką ilością wody i płynu do naczyń to nietoksyczna substancja czyszcząca.
DODATEK DO KAWY – kilka rozgniecionych skorupek jajek dodajemy podczas parzenia mielonej kawy, dzięki temu napój staje się mniej gorzki. Po zaparzeniu usuwamy skorupki.

Jak w ogrodzie stosować skorupki jajek?

NAWÓZ – skorupki jajek są bogate w wapń i inne minerały, które pomagają rozwijać się roślinom w ogrodzie. Należy zgnieść skorupki jajek na drobne kawałki i wsypać do każdego otworu przed sadzeniem, a następnie co 2 tygodnie podsypujemy skorupki wokół rośliny.
SADZONKI – skorupki stają się małą doniczką. Na dnie każdej z nich robimy małą dziurkę, w celu odprowadzania wody, a potem napełniamy ziemią i sadzimy nasionko. A kiedy już sadzonki są wystarczająco duże i wymagają przesadzenia, łamiemy skorupki i umieszczamy rośliny w doniczkach.
POKARM DLA PTAKÓW – wyparzone i zmielone skorupki można wysypywać do karmnika dla ptaków.

Do czego w domu zastosować skorupki jajek?

WYBIELANIE FIRANEK – doskonałą biel firanek gwarantuje wrzucenie do prania lnianego woreczka ze skorupkami jajek. Dzięki temu odzyskamy pierwotną biel firan, ale materiał nie straci swoich właściwości ani trwałości.
LEKARSTWO DLA PSÓW – jeśli pies ma biegunkę, warto dodać jedną łyżeczkę proszku ze skorupek do jego karmy. Biegunka mija, proszek ze skorupek łagodzi sensacje żołądkowe.
MATERIAŁ DO ZABAW – skorupki, zarówno mniejsze, jak i większe kawałki spodobają się dzieciom. A po wcześniejszym umyciu, ugotowaniu lub wyparzeniu można je pomalować i stworzyć wspaniałe mozaiki.

Do czego jeszcze zastosować skorupki jajek?

LECZENIE PODRAŻNIEŃ SKÓRY – skorupkę zanurzamy w małym pojemniku z octem jabłkowym. Moczymy przez kilka dni. Mieszaninę stosujemy na drobne podrażnienia skóry i swędzenia.
WZMOCNIENIE WŁOSÓW – dodając skorupki do twarogów, jogurtów, płatków śniadaniowych zyskacie bujną i lśniącą czuprynę. Nic nie działa najlepiej na nasz wygląd jak wspomaganie go od środka!

Źródła:
dziecisawazne.pl,
naturalnieniebanalnie.pl,
ekologia.pl,
healthandnaturalliving.com