02

TWORZYWA SZTUCZNE

To, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych. Ich popularność nie zna granic. Tworzywa sztuczne wykorzystywane są niemal w każdej dziedzinie, od gospodarstw domowych poprzez transport i sport, aż po medycynę. Światowa produkcja tych surowców jeszcze nigdy nie była tak wysoka – 288 milionów ton rocznie. Popularność ta ma również ciemną stronę – produkcja pierwotna tworzyw sztucznych pochłania ogromne ilości surowców kopalnych, przede wszystkim gazu ziemnego, węgla i ropy naftowej.
EkoPaka na temat tworzyw sztucznych pokazuje, jak – produkując plastikowe opakowania i przedmioty – oddziałujemy na środowisko i jak możemy bardziej świadomie wybierać trwałe oraz uniwersalne produkty. Do paki trafiły klasyki (klocki Lego), historyczne łamigłówki (tangram) i wyjątkowe kolorowanki z motywem mandali. Dla prowadzących zajęcia są gotowe scenariusze, jak również moc gier, dodatkowych pomysłów i materiałów plastycznych oraz edukacyjnych, które mogą wykorzystać podczas spotkań z uczestnikami.

a co w środku?

do pobrania

opinie

 • Biblioteka Jarocin

  Z EkoPaką nie ma nudy!

  EkoPaka zarówno drewno jak i tworzywa sztuczne okazały się świetnym sposobem na przeprowadzenie ciekawych zajęć – dzieci były w akcji, coś budowały, nawlekały, czytały, rywalizowały ze sobą w mądry sposób – po prostu działo się w temacie ekologii, oj działo! Niezwykle cenne są wszystkie pomoce, które często są nowością dla nas samych, podobnie ze scenariuszami, które są niezwykle pomocne.


 • BibliotekaNielubia

  PLASTIKOWA EKOPAKA

  Ekopaka bardzo ciekawa, kreatywna, bogata w elementy wzbogacające zajęcia. Każdy znajdzie w niej coś interesującego dla siebie i to w każdym wieku. Scenariusze proponowane również pomocne i ciekawe. Klocki Lego oraz gra „Nawlekaj nie czekaj” bezkonkurencyjne! DZIĘKUJEMY!


 • mbpdzialdowo

  Wspaniała i kolorowa

  EkoPaka z tworzywami sztucznymi była jeszcze lepsza niż ta z drewnem. Najmniej podobał się tangram, szybko się nudził. Furorę zrobiła masa plastyczna, którą bawiły się zarówno dzieci jak i bibliotekarki w ramach odstresowania się :) Na książkę „Pod ziemią, pod wodą” mamy już kolejkę chętnych, żeby ją wypożyczyć. Lego to strzał w dziesiątkę, tak samo jak gra „Nawlekaj nie czekaj”. Dziękujemy za wspaniałą i kolorową EkoPakę!


 • Wadowicka Biblioteka Publiczna

  KOLOROWE PLASTIKI

  Zawartość drugiej paki bardzo kolorowa i różnorodna. Zabawy z wykorzystaniem plastycznych elementów rozbudzały wyobraźnię i umiejętności manualne dzieci. Idealne do ćwiczenia małej motoryki. Element książki edukacyjnej wspaniale podkreślał charakter zajęć bibliotecznych.


 • Gminna Biblioteka Publiczna

  Mnóstwo inspiracji

  Świetne scenariusze, bardzo przydatne, inspirujące do własnych pomysłów. Ciekawa książka- dzieci ją pochłaniały i znajdowały ciągle coś nowego.Kolorowanki i klocki, gra „nawlekaj nie czekaj”- wykorzystywana w różnych wersjach (trudniejszej i łatwiejszej). Pomocne karty do indywidualnej pracy z czytelnikiem i masa plastyczna- ogrom możliwości. To takie materiały które inspirują i bibliotekarzy i dzieci.


 • Biblioteka Hansk

  Dzieci były zachwycone.

  Świetne materiały edukacyjne,różnorodność budzi zachwyt.Tangram,gra z kulkami bardzo podobały się dzieciom.


 • Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu

  Inspirująca różnorodność

  Drugą ekopakę pozwoliliśmy rozpakować dzieciom. Ochom! i achom! nie było końca, ale najbardziej ucieszyły ich klocki Lego i kolorowe pianki. Dziewczynki od razu miały wiele pomysłów na ich zastosowanie. Nam (bibliotekarzom) najbardziej spodobała się książka, którą wykorzystaliśmy później na zajęciach. Wiele ciekawych i przydatnych materiałów do kreatywnej zabawy!


 • Kolorowa różnorodność

  Świetne materiały umożliwiające bardzo różnorodne i aktywne zajęcia. Tangram i gra z kulkami – rewelacyjne. Masa plastyczna, choć o niezbyt ładnym zapachu, wzbudziła spore zainteresowanie i chęć międolenia :)


 • Kolorowy zawrót głowy

  EkoPaka dotycząca tworzyw bardzo kolorowa i przydatna do wielu zajęć. Fajne edukacyjne scenariusze pozwalające na przeprowadzenie ciekawych zajęć. Oceniamy EkoPakę na pięć.


 • Kolorowo i pożytecznie

  Zawartość paki oceniamy bardzo pozytywnie, wszystko piękne i kolorowe co dzieciaki uwielbiają :-) Scenariusze troszeczkę rozszerzyłyśmy. Zajęcia bardzo udane.


 • Biblioteka Malych Odkrywcow

  Kolorowo

  Cała zawartość paki bardzo kolorowa, dająca wiele możliwości. Scenariusze bardzo przydatne.


 • Sylwia

  Plastiki na piątkę

  Całą EkoPakę dotyczącą tworzyw sztucznych oceniamy na piątkę. Bardzo przydatne elementy, które można wykorzystać do wielu zabaw. Otrzymane scenariusze można dowolnie modyfikować, każde zajęcia, które się odbyły u nas trochę się różniły.


 • Mali ekolodzy

  Dzięki programowi EkoPaka realizowanemu w naszej bibliotece, najmłodsi czytelnicy znakomicie się bawiąc, odkryją jak powstają tworzywa, jakie opakowania są z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi. Pomysł programu znakomity, a otrzymane pomoce naukowe zagospodarowane przez najmłodszych ekologów do samego końca. Dziękujemy! GBP w Jaśle z/s w Szebniach


 • Mariola Aleksandra Huzar

  ŚMIECIOWE NOWOŚCI

  Dzieci nauczyły się rozróżniać i opisywać przedmioty z plastiku, czy jest trwały, czy nie. Zauważyły, że trzeba prawidłowo użytkować przedmioty z tworzywa sztucznego, segregować śmieci, aby można było przetworzyć plastik na coś nowego, co przyczyni się do zaoszczędzenia złóż ropy naftowej. Dowiedziały się, jak powstaje tworzywo sztuczne, skąd się biorą zabawki plastikowe i różnego rodzaju opakowania i przedmioty użytkowe.


 • Plastikowa rewelacja

  Scenariusz z Eko- Paki, z którego korzystaliśmy podczas spotkań z dziećmi o powstaniu tworzyw sztucznych posłużył nam do ciekawej formy przekazania dzieciom informacji, dotyczących tego tematu. Materiały edukacyjne nam dostarczone, spełniły swoje zadanie. Dzieciom bardzo podobały si ę plakaty o platformach wiertniczych, a także zabawa z balonem obrazującym naszą kulę ziemską. Zabawa klockami, pozwoliła dzieciom utrwalić nazwy kolorów, a masa plastyczna poprzez swoją formę wzbudziła duże zainteresowanie. Dzieci chciały bez końca tworzyć swoje pomysły, dotyczące rzeczy z plastiku, które można używać jedno lub wielokrotnie.


 • 4

  Paka na temat tworzyw sztucznych fajna i ciekawa. Materiały przydadzą się do kolejnych zajęć i oczywiście do zabawy. Troszkę modyfikowaliśmy scenariusze. Wzbogaciliśmy filmami edukacyjnymi. Zrobiliśmy użytek z plastikowych butelek i nakrętek. Wyszły super zwierzaki no i lekcja recyklingu. Brakuje mi jednak troszkę w scenariuszach większej ilości informacji dla prowadzącego gotowej do podania dzieciom.


 • Biblioteka Mlodych

  NAUKA TO WSPANIAŁA ZABAWA!

  EkoPaka z tworzywami sztucznymi to odpowiedź na pytanie jak połączyć naukę ze wspaniałą zabawą. Każdy element można było twórczo wykorzystać., były niezmiernie przydatne na zajęciach. Materiały edukacyjne podpowiedziały nam jak rozmawiać o tworzywach sztucznych w sposób przystępny i ciekawy.

  Nie możemy doczekać się kolejnych EkoPak!


 • Anna Miodowska

  Kolorowo i wesoło!

  EkoPaka z tworzywami sztucznymi zaskoczyła nas. Nie spodziewaliśmy się, że plastikowa Paka może być jeszcze fajniejsza niż drewniana. Możemy zgodnie przyznać, że zabawa z tworzywami sztucznymi wniosła dzieciom nie tylko wiele nowych informacji (o powstawaniu plastiku, rodzajach tworzyw sztucznych, recyklingu), ale dała im wielką frajdę z wtórnego wykorzystywania „śmieci” z plastiku. Dodatkowo połączyliśmy owe tworzywo z innymi materiałami, np. drewno, guma wykonując ciekawe ozdoby i przedmioty do codziennego użytku, np. pojemniki, wazony, pieczątki. Z pewnością dzieci nauczyli się w ten sposób wykorzystywać ponownie elementy na pierwszy rzut oka już zużyte.
  Super paka, czekamy na kolejną :)


 • Marta

  EkoPaka ciekawa i różnorodna

  EkoPaka dotycząca tworzyw sztucznych zaskoczyła nas zawartą w niej ilością różnorodnych elementów. Począwszy od ciekawej i oryginalnej książki, która została wykorzystana na zajęciach, przez materiały edukacyjne, które pomogły uczestnikom lepiej zrozumieć temat, po gry, które nie tylko urozmaicały zabawę, ale także i przybliżyły uczestnikom warsztatów czym są tworzywa sztuczne oraz w jakiej postaci mogą występować. Jedynym zastrzeżeniem jakie mamy do elementów EkoPaki jest masa plastyczna Bubber, która w warunkach bibliotecznych nie zawsze zdaje egzamin i jest problematyczna w sprzątaniu. Prowadząca podczas warsztatów dodała jeszcze od siebie książkę Iwony Czarkowskiej pt.: „Żółta Przygoda Zenobiusza”, która przybliżyła najmłodszym uczestnikom zajęć jakie mamy rodzaje przedmiotów, dlaczego tak ważna jest ich segregacja oraz czym jest zamknięty obieg surowców. Podsumowując, EkoPakę oceniamy bardzo dobrze, a zawarte w niej elementy na niezwykle pomocne podczas prowadzenia warsztatów.


 • Biblioteka w Pogorzeli

  EKOPAKA na BOGATO

  EkoPaka poświęcona tworzywom sztucznym zaskoczyła nas swoim kolorowym bogactwem. Pomysły na eksperyment z balonami, wykorzystanie masy plastycznej oraz zastosowanie pianek okazały się trafione. Jednak najatrakcyjniejszym elementem EkoPaki nr 2 i tak pozostanie książka. Prosimy o więcej takich perełek wydawniczych!


 • WIEDZA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

  Nasz zachwyt nad Eko Paką nigdy się nie skończy. Wydawało się,że jesteśmy kreatywni. Ale dopiero EkoPaka otworzyla nam oczy na świetne działania ekologiczne.Super pomoce podnoszą niesamowicie naszą eksplorację tematow. Świetne scenariusze to swoista inspiracja od czasu do czasu wzbogacana naszymi pomysłami. Nie sądziłam,że zabawy z Lego , czy nareszcie trafione gry jak kulki i tangramy zastosuję z ogromnym powodzeniem. Moja koleżanka nauczycielka zwróciła uwagę na wartość tangramów.Zdarzło się, że dzieci miały zadania na konkursach i nie wiedziały jak zastosować.A teraz proszę, wszyscy tworzą wspaniałe figury. Wyłwiliśmy kilka talngramowych talentów.Ponadto wzbogaciłam wiedzę dzieci na ten temat siegając do historii tangramów.A na przykład książka Pod ziemią.Pod wodą, to istna kopalnia wiedzy.Dzieci uwielbiają przyglądać się tym robaczkom, zwierzętom roślinom, czy potworo morskim. A wiedza o kesonach .Bardzo zaciekawiła dzieci i dorosłych. Ja nie widziałam tak bogatych pomocy, które oddziałowują komleksowo na odbiorców.No, a gra w kolorowe kuli! To istny hit. Na początku widać było kulturalną rywalizację, a potem mnóstwo śmiechu, gdy dzieci staraały sie przed czasem skończyć zadanie. Kolorowanki to kolejne cuda.Cudowne eksperymenty z balonami, wykorzystanie kolorowych pianek jako ozdoby choinkowe czy wreszcie poszerzenie wiedzy o segregowaniu plastikowych odpadów to nieoceniona wiedza.Podana w przystępny, zabawowy sposób. Kochana EkoPako bardzo dziękujemy za ten projekt! Nareszcze coś, co nas zakręciło. Temat dbania o środowisko to wielka , pożyteczna wiedza, którą będziemy dalej kontynuować w bibliotece.To jest epokowy projekt. Owoce już dojrzewają!


 • Nie na raz, lecz na zawsze.

  Tak, EkoPakę oceniamy na naszym bibliotecznym podwórku. Wyciągamy ją za każdym razem, gdy wpadają dzieciaki i wiemy, że mamy zawsze w zanadrzu fajne i ciekawe zajęcia, podczas których możemy jeszcze nauczyć wielu pożytecznych rzeczy. Dzieciaki są ciekawe świata i przybliżanie im poszczególnych jego elementów jest świetną przygodą. Wzbudzanie ciekawości i patrzenie jak maluchy samodzielnie starają się dowiedzieć jeszcze więcej jest naprawdę budujące i widzi się sens prowadzenia takich zajęć, jak te z EkoPaki.


 • WARTO BYŁO CZEKAĆ...

  Warto było poczekać trochę dłużej, żeby cieszyć oko takimi materiałami. Ich różnorodność i zarazem spójność z tematem pozwala w bardzo prosty sposób wzbudzić ogrom zainteresowania u dzieci. Mali jaworzanie byli pod wrażeniem, tym bardziej że z kilka elementów było dla nich zupełną nowością i pierwszy raz mieli styczność z takimi materiałami – pianki i masa plastyczna. Oczywiście wszystko doskonałej jakości i posłuży naszej bibliotece jeszcze dłuuuggooo 


 • Barwna

  Atrakcyjna, różnorodna

  Zawartość EkoPaki daje możliwość przeprowadzenia licznych zajęć, które mogą być modyfikowane w dowolny sposób. Uczestnikom szczególnie podobały się zabawy z masą plastyczną i tangramami. Świetnym pomysłem było dołączenie do EkoPaki klocków LEGO. Co szczególnie ważne dzieci zainteresowały się także książką „Pod ziemią/pod wodą”, a dla prowadzącego zajęcia bardzo przydatny okazał się plakat.


 • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla

  Lubimy to!

  Książka „Pod ziemią, pod wodą” rewelacja! Podobnie gra „Nawlekaj nie czekaj”, tangramy i klocki Lego. Już wiemy, że wykorzystamy je podczas zimowych ferii. Niestety doświadczenie z balonami w bibliotecznych pomieszczeniach trudne do wykonania. Z kolei kolorowe pianki były idealnym materiałem do ozdabiania przez dzieci świątecznych kartek. Ulotki rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki.


 • GBP

  Druga EkoPaka na medal !

  Niezwykle kolorowa wizualnie, uniwersalna i wartościowa paczka do wykorzystania w różnego typu bibliotecznych zajęciach :-)
  Wielką frajdą były klocki LEGO, co zrozumiałe, bo i my dorośli mamy do nich wielki sentyment. Zabawa klockami nie nudzi, bo ilość kombinacji ogranicza tylko wyobraźnia dziecka. Masa plastyczna była dobrym sprawdzianem dziecięcej fantazji
  i zdolności manualnych. Dużą zaletą masy jest to, że nie brudzi, łatwo się zgniata, jedyną wadą jest jej kruchość. Wykorzystamy ją powtórnie na dziecięcych warsztatach plastycznych. Bawiły i uczyły zarazem – plastykowe kulki i chińska łamigłówka tangram. Niezwykle pomocne okazały się megakolorowanki, karty z pomysłami i wzory do układania z figur tangramu. Bardzo przydatne informacje zawierały plakat i książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich pt. „Pod wodą/pod ziemią”. Zobrazowały w sposób czytelny dla dzieci, jak działają platformy wiertnicze wydobywające ropę naftową, surowca do produkcji plastiku.


 • Kruczkowska Bozena

  Miła niespodzianka.

  Druga EkoPaka nie rozczarowała nas. Była miłą, mikołajkową niespodzianką dla dzieci, które miały możliwość ją rozpakować. Zaskoczone były różnorodnością materiałów i ich kolorami. Najbardziej spontanicznie zareagowały widząc klocki Lego i o takie materiały nam chodziło!!!


 • Zaskakująca:)

  Kolejny raz jesteśmy zaskoczeni zawartością EkoPaki. Ilość materiałów i pomysłów do wykorzystania jest imponująca. Każda z form zabaw i animacji zachęca dzieci do działania. Największa niespodzianka to klocki LEGO. Dzieci były niezwykle zaskoczone – dorośli również. Przepiękna książka zachwyciła bibliotekarzy :) Wszystkie materiały merytoryczne stanowią niezbędną pomoc w prowadzeniu warsztatów. Z niecierpliwością czekamy na kolejną przesyłkę:)


 • mcdusia89

  EkoPaka na 5

  Po raz kolejny jesteśmy mile zaskoczeni zawartością EkoPaki. Klocki Lego zrobiły furorę- dzieci nie odrywały od nich oczu i rąk. Masa plastyczna uwiodła przede wszystkim dziewczynki. Jej plusy są takie, że faktycznie nie brudzi rąk i nie lepi się do dywanów oraz ubrań. Natomiast minusy: niestety jest za krucha co niekiedy stanowiło problem z ulepieniem planowanych elementów. Kolorowany jak zwykle formatowo oraz ilustracyjnie świetne. Gra nawlekaj nie czekaj została również bardzo pozytywnie odebrana. Najmniej jednak dzieci były zainteresowane tangramami ale myślę, że w czasie ferii wykorzystamy je do innych zajęć.


 • mcdusia89

  EkoPaka na 5

  Po raz kolejny jesteśmy mile zaskoczeni zawartością EkoPaki. Zwłaszcza dzieci nie odrywały od nich oczu i rąk. Masa plastyczna uwiodła przede wszystkim dziewczynki. Jej plusy są takie, że faktycznie nie brudzi rąk i nie lepi się do dywanów oraz ubrań. Natomiast minusy: niestety jest za krucha co niekiedy stanowiło problem z ulepieniem planowanych elementów. Kolorowany jak zwykle formatowo oraz ilustracyjnie świetne. Gra nawlekaj nie czekaj została również bardzo pozytywnie odebrana. Najmniej jednak dzieci były zainteresowane tangramami ale myślę, że w czasie ferii wykorzystamy je do innych zajęć.


 • wimbprzeszow

  Plastikowe inspiracje

  Paczka zawiera materiały, które można wykorzystać wielokrotnie, a plastikowe zabawki przyciągają uwagę dzieci, rozwijają wyobraźnię, myślenie logiczne i przestrzenne, ćwiczą pamięć. Każdy z elementów Ekopaki daje wiele możliwości zabawy ale i pokazania skomplikowanego procesu tworzenia plastiku. Jednocześnie uwrażliwia na zagadnienie segregacji śmieci i recyklingu. Najbardziej dzieciom podobały się klocki, masa plastyczna i tangramowe pianki. Paczka bardzo przemyślana, spójna, a pomysły zawarte w scenariuszach i kartach gier umożliwiają przeprowadzenie zajęć w sposób angażujący dzieci. Do takiej ilości materiałów przydałby się dłuższy okres realizacji zajęć (w tym czas ferii).


 • Super Zabawa

  Super paczka, dla każdego coś fajnego i przydatnego. Produkty z najwyższej półki, dobra jakość. Można zorganizować ciekawe zajęcia.


 • Gminna Biblioteka Publiczna w Sicienku

  Brawo, za pomysł z książką

  W czasie zajęć najwięcej emocji i zabawy dostarczyła gra „Nawlekaj, nie czekaj”. Wbrew pozorom, nie jest ona prosta. Dla dzieci problemem było zrozumieć jak należy nawlekać paciorki, aby ich kolejność odzwierciedlała wylosowaną kartę. Dużym zdziwieniem dla naszych gości był fakt, że to z ropy naftowej powstają tworzywa sztuczne. Pomocna w wyjaśnieniu była książka, ciekawa i świetnie zilustrowana.


 • gbpkozy

  4

  ciekawa i kreatywna paka


 • Wioletta K.

  Duża i wspaniała

  Paczka zawiera dużo przydatnych materiałów, z których można korzystać wielokrotnie. Gry są dla dzieci atrakcyjne i różnorodne, a kolorowanki, plakaty i ulotki mogą być rozdane do szkół i przedszkoli. Po raz kolejny wspaniałe połączenie nauki z zabawą.


 • Srodmiejska Biblioteka Publiczna

  Kolorowy zawrót głowy

  Ogromna paczka z dużą ilością materiałów, które można wykorzystać na wiele sposobów. Doskonale sprawdził się pomysł z linią produkcyjną od wydobycia ropy po „gotowe” produkty z wykorzystaniem masy plastycznej Bubber. Zobrazowanie wydobycia ropy naftowej z wykorzystaniem balonika i wody chyba najbardziej przemówiło do dzieci. Zawartość paczki wystarczy na wiele spotkań, a klocki LEGO będą wykorzystywane przez wiele lat :)


 • EwelinaM

  Różnorodna i atrakcyjna

  Bardzo różnorodna : każde dziecko znajdzie tam coś dla siebie. Dobór gier i książki jak zwykle z najwyższej półki – widać, że organizator wybiera sprawdzone produkty, co jest bardzo chwalebne. Dzięki temu będą służyć dzieciom przez długi czas. Cała zawartość bardzo kolorowa i przyciągają wzrok. W porównaniu do pierwszej EkoPaki chyba dokładniej dopracowana i przemyślana pod kątem wymagających odbiorców jakimi są dzieci. Bardzo atrakcyjna!


 • Biblioteka Malych Odkrywcow

  ciekawa

  bardzo ciekawa i kreatywna zawartość paki


 • Wioletta Duda

  dużo przydatnych materiałów

  różnorodna i jak zawsze ciekawa, jedynie scenariusze trochę „kosmiczne” szczególnie ten z balonikami i wodą – fajny pomysł, gdy możemy z dziećmi wyjść przed bibliotekę, w środku…nie dla mnie;(


 • Dorota_ma_kota

  różnorodna, kolorowa, ciekawa

  inspirująca do działania


ZALOGUJ SIĘ, aby dodać własną opinię