03

PAPIER

Każdy z nas zużywa średnio 90 kg papieru rocznie. Dobra wiadomość dla środowiska jest taka, że papier raz wyprodukowany z włókien celulozowych, czyli drzew, można przetwarzać aż do siedmiu razy! Papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu, a przy tym przyczynia się do oszczędności energii i wody oraz zachowania cennych zasobów drewna. Oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych pudełek, papierów, gazet itp. jest więc ważne, bo przekazanie makulatury w celu powtórnej przeróbki na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca.

EkoPaka poświęcona papierowi uczy, jak zmniejszyć zużycie papieru na co dzień i jak zadbać o jego fachowe powtórne wykorzystanie. Główne przesłanie tej edycji EkoPaki, to: siedem żyć papieru. Poprzez gry, zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem różnych rodzajów papierów, uczestnicy dowiadują się jak dużą rolę odgrywa ten surowiec w codziennym życiu (kartonowe opakowania, książki, zeszyty, prasa, ręczniki papierowe chusteczki) oraz jak sortować odpady papierowe, by umożliwić ich recykling. Nad dostosowaniem pomysłów na aktywności dla młodych ekologów oraz nad przygotowaniem scenariuszy czuwali jak zwykle specjaliści z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.

a co w środku?

do pobrania

opinie

 • Srodmiejska Biblioteka Publiczna

  Mega EkoPaka

  Każdy element w tej EkoPace wykorzystaliśmy wielokrotnie. Ta EkoPaka dzieciakom podobała się najbardziej.


 • Sylwia

  Bardzo inspirująca

  Papierowa Ekopaka dowala wiele możliwości i różnorodności na przeprowadzenie zajęć, od teoretycznego wstępu po ciekawe zabawy z wykorzystaniem stempli, po kreatywne wycinanki z papieru i pomysłowe konstrukcje z zestawu makedo.


 • Przyjemne z pożytecznym

  EkoPaka na temat papieru zawierała mnóstwo materiałów, dzięki którym przeprowadzenie warsztatów na temat recyklingu było bardzo twórczym doświadczeniem. Począwszy od stałego elementu EkoPaki, czyli megakolorowanki, która przypadła do gustu uczestnikom warsztatów po najdrobniejsze elementy jej zawartości. Dzieci chętnie uczestniczyły w „papierowych” warsztatach zdobywając wiedzę poprzez doskonałą zabawę.


 • Barwna

  Papierowy recykling

  Dzięki materiałom z Paki promowanie idei recyklingu jest atrakcyjne i zachęcające. Aktywności takie jak: ważenie papieru i książek, spacer po parku ze sprawdzaniem grubości i wieku drzew, pomogły dzieciom lepiej uzmysłowić sobie konieczność ochrony przyrody. Cenne jest też to, że będziemy mogli wykorzystać materiały z Paki podczas wielu kolejnych zajęć.


 • SUPER ZABAWA

  Paka zawiera bardzo dużo różnorodnych i ciekawych elementów. Możliwość wykorzystania w innych zajęciach. Dzieciaki były zachwycone, każdy znalazł coś interesującego dla siebie.


 • 5

  Bardzo ciekawy i inspirujący zestaw. Poza tym dużo elementów do wykorzystania w czasie zajęć i w przyszłości. Papierowa ekopaka w bardzo jasny sposób tłumaczyła dzieciom jak działa recykling i jak można powtórnie wykorzystywać papier


 • Gminna Biblioteka Publiczna

  Papierowy zawrót głowy

  „Papierowa” paka bardzo różnorodna. Inspirująca. Dużo zabawy z literkami na pieczątkach i fascynujący zestaw MakeDo. Pytania, gdzie można taki kupić? W procesie, jakim jest cały projekt stworzyła się rzeczywiście taka paka pozytywnie myślących, zarażonych dbaniem o swoje otoczenie- dzieci.


 • Wioletta K.

  Trafiony zestaw!

  Papierowy zestaw przydał się do wielu ciekawych zajęć i był inspiracją do tworzenia nowych form w bibliotece.


 • Wadowicka Biblioteka Publiczna

  BARDZO DOBRY ZESTAW

  Różnorodność papierowej paki to jej główny atut. Ciekawe propozycje zabaw dla małych i trochę starszych. Papier i ekologia to dobrana ekologiczna para, więc i zajęcia były nie tylko zabawą ale przede wszystkim nauką.


 • mbptomaszow

  Super !

  Zestaw bardzo fajny do prowadzenia zajęć., Dzieci najbardziej interesowały pieczątki ale nie tylko .Całość zestawu zasługuje na ocenę: bardzo dobry !!!


 • Marta

  Papierowe szaleństwo!

  Zawartość EkoPaki bardzo inspirująca dla prowadzącej, ciekawa dla uczestników zajęć i świetnie ze sobą dobrana. Dzięki zróżnicowanym elementom tej EkoPaki można było z łatwością dopasować zajęcia do wieku uczestników. Świetnie opracowana graficznie ulotka, dzięki której dzieci nawet bez czytania wiedziały o co chodzi. Pieczątki są zawsze świetną zabawą dla dzieci i tym razem również się sprawdziły, dzięki kolorowance rozwinęły swoją wyobraźnię, a papierowa taśma klejąca była zaskoczeniem nie tylko dla nich!


 • Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

  The best of! :)

  Chyba najlepsza EkoPaka! Pieczatki, i Zestawy MakeDo sprawiły dzieciakom naprawdę dużo radości, a książka „Cuda z papieru” zainspirowała do wielu warsztatów plastycznych.


 • EwelinaM

  Papierowy zawrót głowy!

  Zawartość kolejnej EkoPaki przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Każdy element przemyślany, dopracowany do wieku uczestników zajęć i tak atrakcyjny, że o strachu o aktywność dzieci podczas zajęć mogliśmy zapomnieć! Zestawy MakeDo to absolutny hit tej Paki i strzał w dziesiątkę! Ale żaden element paczki nie był przypadkowy i każdy świetnie się sprawdził podczas zajęć.


 • mcdusia89

  Papierowa EkoPaka wymiata!

  Kolejną eko pakę-papier wspólnie z przedszkolakami oceniamy na maximum. Wszystkie elementy zawarte w pace zostały świetnie przemyślane i dobrane do tematu. Zestawy MakeDo sprawiły dzieciakom oraz animatorom bardzo dużo frajdy, literkowe stempelki były kolejnym hitem , które były odbijane dosłownie wszędzie. Byliśmy także zachwyceni z wielu kompletu kredek, które zostały dołączone do paki. Kredek nigdy nie za wiele.


 • GBP

  Papierowe cudeńka

  Jesteśmy niezwykle zadowoleni z paczki. Dostarczyła nam wiele ciekawych pomysłów i przydatnych informacji, w jak różnorodny sposób poprzez zabawę można wykorzystać eko-materiały. Dzieci były zachwycone możliwościami wykorzystania zestawów MakeDo oraz pomysłami na kreatywne i edukacyjne zabawy, przedstawionymi w książce „Cuda z papieru”.


 • Biblioteka w Pogorzeli

  PAPIEROWE SZALEŃSTWO

  Tę EkoPakę oceniamy w 100% pozytywnie. Jest kolorowa, bardzo bogata, jak zawsze zaskakująca i niezwykle inspirująca! Wzbogaciliśmy ją o tekturowy domek marki Tektorado, który dzieci ochoczo pokolorowały pastelami i ostemplowały literkami otrzymanymi w EkoPace.


 • Biblioteka Hansk

  Inspirująco i praktycznie!

  I tym razem paczka nie zawiodła nas!Wszystkie materiały sprawdziły się w 100%.Będziemy je wykorzystywać w bibliotece w roku szkolnym na pewno. Serdecznie dziękujemy.


 • Maria Kirkiewicz

  MEGA PAPIEROWA ZABAWA!

  Jestem zachwycona całym projektem.Wszystkie pomoce i scenariusze są bardzo przydatne, atrakcyjne i podnoszą rangę spotkań. Książka Cuda z papieru 3D znakomita! Dzieci zachwycone do granic możliwości.Powstał świetny pomysł pod nazwą REINKARNACJA PAPIERU. Wykonaliśmy wspaniały parawan z drzewem , na którym zawiesiliśmy hasła zachęcające do racjonalnego wykorzystania papieru.Stemple, materiały do konstruowania i wszystkie inne pomoce wykorzystujemy niemal każdego dnia. Kolorowanki to już nasz znak rozpoznawczy! Urządziliśmy sobie bal kostiumowy , na którym królował papier! Kostiumy z papieru zrobiły furorę! Chwalimy się naszymi zabawami na forum regionu. Siedem żyć papieru to bardzo dobry pomysł, dzięki któremu dzieci chętnie poznawały ciekawostki o papierze , wykorzystały pomoce i stosują poznane zasady w życiu. Bardzo dziękuję za cudowne pomysły i genialne pomoce . Dzięki Eko Pace biblioteka nie tylko wzbogaca słownictwo dzieci, poszerza ich wiedzę, ale także wychowuje wartościowych ludzi. Ziarno zostało zasiane!


 • Zaskakująca!

  Paczka standardowo zachwyca różnorodnością materiałów. Daje szerokie pole do popisu podczas realizowania zajęć. W bardzo ciekawy sposób pozwala przekazywać informacje o recyklingu papieru, a także dla możliwość twórczej zabawy. Bardzo zgrana tematycznie, a wiele elementów pozwoli nam jeszcze długo, długo mówić o wtórnym wykorzystaniu papieru i wspieraniu się na Eko Pakowej zawartości.


 • wimbprzeszow

  Inspirująca i praktyczna

  Wszystkie materiały są bardzo praktyczne, do wykorzystania na wiele okazji. Papierowa EkoPaka doskonale się sprawdza na zajęciach i w różnych kombinacjach scenariuszy zajęć. Bardzo inspirująca i zachęcająca do wracania do tematu papieru i recyklingu.


 • Magdalena Piotrowska

  Dla każdego coś zaskakującego!

  Sprawdziła się w 100% i będziemy ją wykorzystywać w Bibliotece jeszcze wiele razy!


 • Bardzo fajny zestaw.

  Chętnie wracamy do tej EkoPaki. Jest kolorowa, a zajęcia prowadzi się szybciutko. Największym zaskoczeniem na plus okazały się zestawy makedo, natomiast ulotki przydają się, ale może gdyby ich forma była inna, to fajniej by się sprawdzały np. zakładka do książki. Mogłaby wtedy częściej wpadać w ręce czytelnikowi i przypominałaby w ten sposób, aby dbać o środowisko naturalne. Pozostałe przedmioty sprawdzają się podczas prowadzenia zajęć.


ZALOGUJ SIĘ, aby dodać własną opinię