01

DREWNO

Drewno jest surowcem odnawialnym. To znaczy, że zasoby drewna się odradzają, mimo ich nieustannego wykorzystania. Jednak odnawialność w przypadku drewna jest złudna – hodowla drzew to długotrwały proces i natura nie nadąża za potrzebami ludzi. Roczne światowe zużycie drewna wynosi blisko pięć miliardów metrów sześciennych i znacznie przekracza dostępne zasoby. Zawartość EkoPaki uzmysłowi, skąd bierze się drewno i czym się charakteryzuje drewno jako surowiec, ułatwi poznanie zastosowań drewna oraz sposobów na jego powtórne wykorzystanie, oferuje moc zabaw z wykorzystaniem drewnianych zabawek, rekwizytów i artykułów plastycznych. Pakiet dla prowadzących zajęcia zawiera dwa scenariusze zajęć. Wszystkie odpowiednio przygotowane i dostosowane do możliwości dzieci w wieku wczesnoszkolnym przez specjalistów z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.

a co w środku?

do pobrania

opinie

 • Barwna

  Piękne i różnorodne materiały

  Tak jak można się było spodziewać, trudno było oderwać dzieci od klocków i bączków. Drewniane szablony liści okazały się rewelacyjnym materiałem pomocnym w poznawaniu nazw drzew, dopasowywaniu liści do drzew itp.


 • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla

  SuperPaka

  Kolorowo, wesoło i oczywiście bardzo eko było we wrześniu w raciborskiej bibliotece! Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach – odpowiadały na pytania prowadzącej, poszukiwały nazw liści w atlasie drzew i bardzo polubiły… „puszczanie” drewnianych bączków! Otrzymane kolorowanki przemieniły się w jesienne dywany pełne liści a klocki pięły się w górę dzięki sprytowi przedszkolaków.


 • EkoPaka na 5+

  Zawartość EkoPaki oceniam na 5+ , materiały w niej zawarte są naprawdę super. Dzieci były zachwycone. Korzystają z nich nie tylko Maluchy ale również te trochę starsze dzieci, którym bardzo spodobały zajęcia ekologiczne. Z niecierpliwością czekamy na kolejna EkoPakę.


 • mbptomaszow

  Ocena BARDZO DOBRA

  Materiały bardzo podobały się uczestnikom zajęć i to najważniejsze.! Kredki i farby super malują a bączki i klocki bawią nie tylko tych najmłodszych ale i tych trochę starszych , którzy odwiedzają naszą bibliotekę . Czekamy na kolejną EkoPakę 🙂


 • Sylwia

  Ekopaka na piątkę

  Ciekawa zawartość Ekopaki pozwala na zorganizowanie wielu różnorodnych zajęć ekologicznych z motywem tematycznym w tle (np. jesień). Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną Pakę.


 • gbpkozy

  szablony - to ciekawy pomysł

  fajne


 • BibliotekaNielubia

  Materiały pierwszej jakości.

  Wspaniały pomysł na ekologiczne zajęcia z materiałów w całości wykonanych z tematu przewodniego, dające olbrzymie pole do wykorzystania wyobraźni i kreatywności prowadzącego jak i samych uczestników. Brawo!


 • GBP

  SUPER PAKA

  Przysłane materiały w ramach EkoPaki wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci, idealnie nadawały się do warsztatów edukacyjnych. Zwłaszcza drewniane klocki cieszyły najmłodszych uczestników zajęć, a karty z pomysłami wykorzystania klocków/bączków zapewniały dużo śmiechu i zabawy.
  Osobiście, najbardziej podoba mi się 30 metrowa rolka papieru z możliwością wykorzystania jej na różne pomysły oraz farby akrylowe, które są świetne, by tworzyć fantazyjne, kolorowe obrazki.
  Wykonane z dużym polotem artystycznym dziecięce prace zdobią wystawę w naszej czytelni 🙂


 • ODz

  Ocena dobra

  Scenariusze zajęć ciekawe, lecz w niektórych przypadkach niemożliwe do przeprowadzenia podczas lekcji bibliotecznych (np. wyjście do lasu, tworzenie zielnika). Zawartość „EkoPaki” atrakcyjna. Problemem były jedynie kredki bez osłonek, które brudziły ręce (co sprawiało problemy organizacyjne) oraz mała ilość drewnianych klocków dla grup powyżej 15 osób. Prowadząc zajęcia w bibliotece dodałyśmy od siebie czytanie książki Elizy Piotrowskiej pt.: „Bajka o drzewie”, dzięki której dzieci mogły łatwiej zrozumieć proces oraz czas wzrostu drzewa. „Megakolorowankę” podzieliłyśmy też na 4 równe części, aby dzieci w 4 grupach mogły stworzyć wspólną pracę, by następnie połączyć ją w jedną całość i odczytać znajdujące się na niej drzewa. Ze względu na małą ilość klocków, zorganizowałyśmy zabawę polegającą na wybraniu przez każde z dzieci dwóch klocków z pudełka, a następnie ułożenie na środku koła wspólnej budowli, poprzez kolejne dodawanie klocków przez dzieci. Na koniec zajęć omawiałyśmy wspólną budowlę oraz jej związek z drewnem.


 • Magdalena Piotrowska

  atrakcyjna i wielofunkcyjna

  Wspaniałe jest nie tylko to, że zawartość paki jest zintegrowana ze scenariuszami zajęć, ale przede wszystkim to, że sama w sobie przez jest ekologiczna dzięki możliwości wielokrotnego użycia.
  dostosowana do wieku uczestników, którzy mimo wieku szkolnego chcą się jeszcze trochę po prostu trochę pobawić.


 • Bardzo pozytynie

  Fajnie skomponowane materiały pozwalają na kreatywne prowadzenie zajęć.


 • 5

  Atrakcyjna zawartość „Paki” umożliwia ciekawy sposób poprowadzenia zajęć z dziećmi. Dla każdego znajdzie się tu coś ciekawego. Duża ilość elementów pozwala w praktyczny sposób przedstawienie i wytłumaczenie najmłodszym, dlaczego drewno nazywamy surowcem odnawialnym i ekologicznym. Przydałoby się więcej serduszek, bo każde dziecko chciało właśnie je ozdabiać na swój sposób…


 • 5

  Atrakcyjna i umożliwiająca w ciekawy sposób przedstawienie dzieciom, dlaczego drewno jest surowcem odnawialnym i ekologicznym


 • 5

  świetna zawartość „paki” umożliwia ciekawe i atrakcyjne przeprowadzenie zajęć z dziećmi. Dla każdego znajdzie się tu coś ciekawego. Zaspokaja ciekawość na wielu płaszczyznach i pozwala w praktyczny sposób przedstawić zastosowanie drewna i uzasadnić dlaczego jest ono surowcem odnawialnym i ekologicznym. Przydałoby się więcej serduszek, ponieważ każde dziecko chciało właśnie je ozdabiać na swój sposób. Super


 • Srodmiejska Biblioteka Publiczna

  na 5+

  Różnorodna zawartość EkoPaki pozwoliła na przeprowadzenie ciekawych zajęć podczas których dzieci dużo się dowiedziały. Jednocześnie zarówno uczestnicy jak i prowadzący świetnie się bawili. Przy rysowaniu jednak troszkę brakowało kredek.


 • Bardzo duże zaskoczenie.

  Myślałam do tej pory, że temat ochrony środowiska, jest mało atrakcyjny dla dzieci (jeśli nie nudny) i tu wielkie, pozytywne zaskoczenie. Dzieciaki przyswajały cała eko- wiedzę przy okazji zabawy i to jest naprawdę fantastyczne. Sama świetnie bawię się podczas zajęć, a to też na plus.


 • phuk

  Inspirująca

  Różnorodne materiały pomogły w przekazaniu ciekawych treści za pomocą zabawy. Bączków mogło być więcej, bo każde dziecko chciało je wziąć ze sobą:), jak również serc. Ale ogólnie świetne pomysły!


 • Kreatywna i twórcza

  Zawartość EkoPaki w pełni zaspokoiła oczekiwania dzieci uczestniczących w warsztatach. Dzięki zawartych w niej materiałach metodycznych i atrakcyjnych narzędziach pracy (np. klocki czy drewniane bączki) dzieci poprzez zabawę poszerzyły informację na temat zachowań proekologicznych na przykładzie drewna. Z niecierpliwością czekamy na kolejną paczkę niespodziankę!


 • Wadowicka Biblioteka Publiczna

  ŚWIETNY PROJEKT I NA CZASIE

  Cykliczne spotkania poświęcone ekologii rozwijają ofertę edukacyjną najmłodszych w naszej bibliotece. Wiele przydatnych i rozwijających wyobraźnię elementów w EkoPace stwarza okazję do nauki poprzez zabawę. Daje możliwość zainteresowania dzieci księgozbiorem o tematyce dotyczącej ochrony środowiska. Minusem są niedopracowane i nie do końca przydatne scenariusze zajęć, w których zawarto zbyt mało praktycznych porad i propozycji zabaw. Z drugiej strony stwarza to możliwość większej inwencji i pomysłowości prowadzących. Czekamy na więcej!


 • Biblioteka Malych Odkrywcow

  5

  Zawartość paki bardzo atrakcyjna i dająca duże możliwości do zabawy i nauki.


 • wimbprzeszow

  Angażuje i uczy

  Bardzo fajna inicjatywa, która inspiruje do poruszania ważnego tematu jakim jest ekologia. Materiały dotyczące drewna bardzo podobały się dzieciom, a prowadzącym zajęcia dostarczyły wielu pomysłów jak w łatwy sposób przekazać dzieciom wiedzę oraz zachęcić do działań ekologicznych na codzień.


 • Dorota_ma_kota

  pozytywna ocena paki.

  atrakcyjna zawartość paki, zupełnie inna, nowa szata graficzna odbiegająca od wszechobecnego plastiku. Pozwala na szeroką gamę zajęć z wykorzystaniem książek i filmów o ekologi (bajki, pieniek itp.). Niektórych elementów za mało(serca, kredki), ogólnie ocena b. pozytywna.


 • Biblioteka Hansk

  5

  Świetna zabawa


 • EwelinaM

  Rozbudowana, wszechstronna

  Bardzo dobrze dobrana, różnorodna, pozwalająca przygotować bardzo ciekawe zajęcia.


 • EwelinaM

  Różnorodna, bardzo ciekawa

  Bardzo dobrze dobrana, pozwala na urozmaicenie zajęć


 • mcdusia89

  Oceniam Ekopakę na 5.

  Jak zaznaczyłam wyżej oceniam EkoPakę na 5. Moim zdaniem wszystkie pomoce, które się w niej znalazły były bardzo przydatne i ułatwiły przeprowadzenie zajęć. Dzięki nim warsztaty stały się interesujące i nie było mowy o żadnym ziewnięciu ze strony dzieci 😛 Prowadząc zajęcia przeprowadziłam wśród dzieci wywiad, pytając je która zabawa najbardziej im się podobała. Jednogłośnie odpowiedzieli, że podobają im się mega kolorowanki -miejsce pierwsze (jednakże uważam, że kredek w stosunku do ilości mega kolorowanek było za mało). Na drugim miejscu znalazły się oczywiście klocki, a na trzecim szablony, z których można było wykonać m.in. grę memory. Ogólnie uważam, że projekt skonstruowany został na bardzo wysokim poziomie pod względem merytorycznym i metodycznym.


 • mbptomaszow

  bardzo dobrze

  bardzo dobrze


 • Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

  5

  EkoPaka zawiera pomocne materiały edukacyjne, dzięki którym uczestnicy zajęć poznają zastosowanie drewna oraz jego powtórne wykorzystanie. Przygotowane zabawki i aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach umożliwia im łatwiejsze poznanie zagadnień dotyczących ekologii.


ZALOGUJ SIĘ, aby dodać własną opinię