04

ALUMINIUM I INNE METALE

Aluminium jest jednym z najbardziej pożądanych metali. Powstają z niego opakowania, elementy pojazdów, jest wykorzystywane w produkcji sprzętów elektronicznych. Aluminium jest wytwarzane z boksytów – podstawowych rud glinu – przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty. W procesie wydobycia aluminium powstaje jednak toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. O wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych. Recykling hamuje masowe wydobycie zasobów wyczerpywalnych.

EkoPaka poświęcona aluminium i innym metalom zachęca do odkrywania ich właściwości. Zestaw metalowych płytek i waga ułatwią prowadzenie eksperymentów. Poprzez edukacyjne kolorowanki dzieci wkraczają od Aluminiowego Miasteczka i przemierzają Aluminiowy Labirynt dowiadując się, skąd się bierze aluminium i gdzie w swoim otoczeniu mogą je znaleźć. Spotykane na co dzień w biurach spinacze i klipsy oraz specjalnie skomponowane zestawy elementów konstrukcyjnych obudzą zaś w młodych ekologach inżynierskiego ducha. Scenariusze zajęć dla animatorów łączą zabawę z poważną, choć lekko podaną wiedzą z zakresu recyklingu opakowań i innych odpadów aluminiowych.

a co w środku?

do pobrania

opinie

 • Wadowicka Biblioteka Publiczna

  NAUKA PRZEZ ZABAWĘ JEST OK!

  Aluminiowy zestaw to ciekawa propozycja zwłaszcza dla chłopców. Nie znaczy to jednak, że dziewczyny się nudziły! Od metalizowanych papierów, farb i kredek błyszczały również oczy wszystkich dzieci, ręce oczywiście też 😉


 • Srodmiejska Biblioteka Publiczna

  Zdecydowanie męska rzecz!

  Temat trudny, trzeba było rzetelnie się do niego przygotować. Ale dzięki materiałom było to proste. Pomoce dydaktyczne pozwoliły wprowadzić dzieci w „tajemniczy” świat aluminium. Animatorki też! 😉 Szkoda że to już koniec…


 • Biblioteka Jarocin

  Nareszcie chłopakowa!

  Aluminiowa EkoPaka była bardzo ciekawym doświadczeniem dla dzieci i skarbnicą ekoogicznej wiedzy. Niewielu uczestników miało pojęcie o recyklingu aluminium do takiego stopnia. Mało też dzieci wiedziały o aluminiowym pochodzeniu niektórych przedmiotów, narzędzi. Jak zwykle bardzo ciekawe i przyjazne dla dzieci pomoce dydaktyczne, a dla nas bibliotekarzy scenariusze. No i ta EkoPaka była „nareszcie chłopakowa” jak wyraził się jeden z uczestników gdy zobaczył pudełko konstrukcyjne.


 • Anna Miodowska

  Świetna Paka !

  Tym razem zawartość Paki zaskoczyła nie tylko dzieci, ale i nas pracowników biblioteki, którzy pracują z młodymi ekologami. Świetne, pomysłowe i coś „nowego”, gdyż taki temat zajęć nie tylko zaskoczył, ale zmotywował do zastanowienia, a to co w środku Paki dało wiele inspiracji, bo zabawiać się metalami można i w bibliotece. 😉


 • Sylwia

  Inna niż wszystkie

  Ekopaka aluminium zdecydowanie najbardziej zaskoczyła uczestników zajęć. O ile recykling papieru czy tworzyw sztucznych jest oczywisty to ponowne wykorzystanie aluminium już nie. Podczas zajęć dzieciom najbardziej podobały się metaliczne kredki i farby. Świetnie się tez bawiły przy użyciu wagi oraz magnesów. Chłopcy nie mogli oderwać się od tworzenia konstrukcji z metalowych elementów. Ekopaka aluminium szczególnie rozwijała kreatywność i pobudzała wyobraźnię uczestników zajęć.


 • Bardzi kreatywna

  Ostatnia EkoPaka była źródłem niezwykłych inspiracji i możliwości jej wykorzystania. Przepełniona ciekawymi materiałami i narzędziami umożliwiła przeprowadzenie warsztatów o charakterze interdyscyplinarnym. Spotkania miały dynamiczny charakter, dzieci mogły wziąć udział w różnorodnych aktywnościach wykorzystując zawartość paczki niespodzianki. Podczas warsztatów dzieci poszerzyły wiedzę na temat aluminium oraz wzięły udział w kreatywnych zabawach.


 • Marta

  OGROMNE ZASKOCZENIE

  EkoPaka dotycząca aluminium jest zdecydowanie najbardziej zaskakującą ze wszystkich, jakie dotychczas otrzymaliśmy. Oprócz rzeczy standardowych, a zarazem bardzo przydatnych podczas warsztatów, takich jak „Megakolorowanka”, farby czy kredki, otrzymaliśmy również wagę, śrubki, druty oraz metalowe i aluminiowe części, które zdecydowanie nas zaskoczyły, a jednocześnie pomogły podczas prowadzenia zajęć. Dzięki spirografom dzieci mogły stworzyć swoje własne i niepowtarzalne wzory. Waga była świetnym pomysłem, by zobrazować uczestnikom zajęć problemy, z jakimi borykają się zbieracze złomu. Dzięki metalowym częściom łatwiej było dzieciom określić właściwości metali oraz aluminium. EkoPaka kreatywna, ciekawa i zaskakująca.


 • Mnóstwo możliwości

  Bardzo dużo atrakcyjnych elementów, wiele z nich nas zaskoczyło. Każdy z osobna mógł być wykorzystany samodzielnie bądź w połączeniu z innymi. Możliwości kreatywnego wykorzystania były naprawdę ogromne. Elementy nie stanowiły jedynie przekazu edukacyjnego. Przede wszystkim dostarczyły wiele zabawy i udowodniły, że prawie każdy przedmiot może mieć sporo różnych zastosowań, a nawet służyć do zabawy.


 • Barwna

  Kreatywna i zaskakująca

  EkoPaka, która zaskoczyła nas zdecydowanie najmocniej. Metalowe elementy, spinacze, druty i magnesy pozwoliły dzieciom na tworzenie niezwykłych konstrukcji i świetną zabawę. Zestaw metalowych płytek, magnesy i waga przydały się w eksperymentowaniu i poznawaniu cech różnych metali. Spirografy, metaliczne kredki i farby zachwyciły wszystkich!


 • 5

  Bardzo różnorodna EkoPaka wyzwalająca w dzieciach mnóstwo kreatywności, pobudzająca wyobraźnię dzieci i dająca wiele możliwości działania


 • Kruczkowska Bozena

  EkoPaka na szóstkę!

  Wszystkie dotychczasowe EkoPaki przygotowane zostały perfekcyjnie. Każda zaskakiwała ciekawymi pomysłami i elementami. Większość z nich z pewnością wykorzystamy jeszcze nie raz!


 • Magdalena Piotrowska

  Metalicznie zachwycająca!

  Dużo frajdy i dużo wspaniałej zabawy! Dobrana dla każdego uczestnika bez względu na płeć – zachwycająca!


 • Joanna

  EkoPaka jest super!

  Kolejna EkoPaka zachwyca swoją zawartością…każda jest inna i każda bawi, uczy i inspiruje. A najważniejsze to jest to, że wszystkie elementy mają wielokrotne wykorzystanie , które za każdym razem może być inne. Jednym słowem EkoPaka nigdy się nie wyczerpuje, ciągle nas zaskakuje i inspiruje. Brawo za pomysł !!!


 • GBP

  Super paka :-)

  Przysłane materiały w ramach EkoPaki jak zawsze wzbudziły duże zainteresowanie i ciekawość wśród dzieci. Zwłaszcza magnesy i spinacze cieszyły się wśród najmłodszych uczestników zajęć wielkim powodzeniem :-) EkoPaka dostarczyła nam wiele ciekawych materiałów i pomysłów do wykorzystania podczas warsztatów dla dzieci.


 • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla

  Jak zawsze WYJĄTKOWA

  Kolejna paczka nadeszła zupełnie niespodzianie i tak jak poprzednim razem przy jej otwarciu towarzyszyły głośne okrzyki zachwytu. Jesteśmy już po kilku zajęciach i stale napływają nowe zgłoszenia. Dzieciaki chętnie uczestniczą w doświadczeniach z metalem, tworzą figury z drutu i rywalizują przy liczeniu puszek na kolorowance. Duży plus za to, że scenariusze zajęć są ponadczasowe i mogą być wykorzystane wiele razy, bo mamy chętnych na zajęcia z drewna i papieru. Rozpoczynamy od początku bo z EkoPaką nie można się nudzić!


 • EkoPaka wygrała!

  Rozmawianie o recyklingu i ekologi jeszcze dwa lata temu nie wydawało się niczym „pociągającym”. Tak trzeba i już. Od kiedy nasza biblioteka rozpoczęła przygodę z EkoPaką stało się jasne, że nic nie jest takie proste i jednoznaczne. Dzieciaki jak słyszą o zajęciach z recyklingu same pamiętają, co i kiedy będzie i bardzo Wam za to dziękujemy. Ta Paka jak i wcześniejsze olśniła nas i dzieci oraz pozwoliła przeżyć wspaniałą przygodę!


 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli

  A MOŻE TAK EKOPAKA NR 5-SZKŁ0?

  Ekopaka aluminiowa kazała nam bardzo długo na siebie czekać, co w naszym przypadku nie wpłynęło, niestety, korzystnie na realizację projektu. Uczestnicy naszych zajęć – była to stała 9-osobowa grupa – z trzecioklasistów stali się czwartoklasistami, z trudem znajdującymi czas na kolejne dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Mimo to dziękujemy za wszystkie paki pełne wspaniałych inspiracji:-) W naszej Bibliotece zrealizowaliśmy 56 godzin zajęć dydaktycznych poświęconych drewnu, tworzywom sztucznym, papierowi oraz aluminium i innym metalom. Jeszcze przez wiele lat – to bardzo ważne – będziemy korzystać z otrzymanych materiałów. Warto podkreślić, że dzięki Ekopace swoją wiedzę na temat recyklingu wzbogaciły nie tylko dzieci, ale również panie bibliotekarki;-) Jesteśmy przekonani, że dzieci przeżyły niezapomnianą ekologiczną przygodę, która będzie procentować w przyszłości.


 • SZKODA , ŻE TO JUŻ OSTATNIA

  Szkoda , że to już ostatnia EkoPaka, z każdą paczką dostarczaliście nam wiele nowych prezentów i ciekawych inspiracji. Dzięki projektowi w łatwy i przyjemny sposób mogliśmy przekazać dzieciom czym tak naprawdę jest recykling . Dzieci były zachwycone zajęciami, a my cieszymy się z materiałów edukacyjnych i artykułów plastycznych, które będziemy mogli wykorzystać w dalszej pracy. Dziękujemy i czekamy na więcej takich projektów.


 • wimbprzeszow

  Błyszcząca i przyciągająca

  Dzięki EkoPakom ważny temat recyklingu i nadawania drugiego życia przedmiotom stał się łatwiejszy do przekazania dzieciom. Z EkoPaki aluminiowej podobnie jak z poprzednich, zaczerpnęliśmy wiele nowych pomysłów, jak w atrakcyjny sposób przedstawić temat potrzeby recyklingu. Bardzo nas cieszy również to, że dobrane materiały edukacyjne i artykuły plastyczne są wielokrotnego użytku, dzięki czemu możemy kontynuować temat w przyszłości.


 • EkoPaka - wielka inspiracja

  Każda EkoPaka była pełna pełna wspaniałych prezentów, które były dla nas inspiracją do zajęć. Szczegółowe scenariusze zajęć były początkiem do szukania innych, ciekawych pomysłów na przybliżenie dzieciom tematu. Każde spotkanie cieszyło się dużym powodzeniem. Dla dzieci zaskakujące było przede wszystkim to, że tak świetnie można bawić się prostymi przedmiotami. Dziękujemy za szerzenie wiedzy o recyklingu. Z Waszą pomocą przekazywanie tej wiedzy dzieciom było łatwe i przyjemne.


 • Maria Kirkiewicz

  KOSMICZNA INSPIRUJĄCA CUDOWNA

  Zaskakujące w Aluminiowej Pace były różnorodne pomoce, które zachwycały i zaskakiwały nie tylko dzieci.Postanowiłam wykorzystać te metaliczne przedmioty do tworzenia Bazy Kosmicznej. Super statki kosmiczne, Łazik Księżycowy i korzystanie z wiertarki, wkrętów, badanie wytrwałości materiałów z ALUMINIUM to nadzwyczajne doświadczenie .A do tego jeszcze do wykorzystania kolorowanki, karty, mazaki otwierają możliwości badania i testowania tego bardzo atrakcyjnego surowca! Wielkim odkryciem dla dzieci okazało się zastosowanie przedmiotów z aluminium niemal w każdej dziedzinie. Postanowiliśmy na kolejnych zajęciach skonstruować drona i unieść go w powietrze.Powinno się udać.Kochana EkoPako dzięki całemu cyklowi zajęć dowiedzieliśmy się bardzo dużo o recyklingu! Mamy pomysły w jaki sposób dawać przedmiotom drugie życie! Czasami lepsze od pierwszego.


 • Gminna Biblioteka Publiczna w Sicienku

  Aluminiowa paka jest wyjątkowa

  Pierwsze zajęcia z aluminiową EkoPaką były bardzo atrakcyjne. Dzieciom najbardziej podobała się zabawa z magnesami oraz wzorniki. Nasi goście mieli dużo informacji na temat wykorzystania aluminium w życiu codziennym, a megakolorowanka wykonywana na czas dała dużo radości. Oczywiście liczyła się także dokładność. zabawa była przednia.


ZALOGUJ SIĘ, aby dodać własną opinię