Blog

03.07.2020

Kubki kompostowalne na kawę na wynos

...

Kawa na wynos! Po najcięższym okresie pandemii, w końcu możliwe jest jej kupienie. Cieszymy się tą możliwością, ale czy mamy świadomość, że kubki są wyrzucane niemal tuż po napełnieniu? Czy istnieje jakieś rozwiązanie na bycie eko kupując napoje na wynos?

Większość z nas uważa kubki, które wyglądają na papierowe, za „ekologiczne”. Jednak dla zapewnienia wodoodporności papier nasycany jest polietylenem. W takim wypadku standardowy proces recyklingu nie pozwala rozdzielić tych materiałów. Sieci handlowe z kawą na wynos umieszczają na swoich firmowych kubkach symbole wskazujące na możliwość ich przetwarzania. A realnie tylko 1% tych naczyń na świecie może być przetworzony, ponieważ wymaga to wyspecjalizowanego wyposażenia. Jeśli dałoby się oderwać cienką warstwę plastiku z ich wnętrza to papier, z którego są zrobione świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania. Ta technologia już istnieje, jednak zużywa bardzo dużo energii i emituje kolejne gazy cieplarniane. Jeśli doliczyć do tego transport okazuje się, że recykling papierowych kubków wcale nie rozwiązuje problemu.

Co zamiast częściowo papierowych kubków?

Najlepiej byłoby gdybyśmy chodzili wszędzie z własnymi kubkami ceramicznymi albo termoizolacyjnymi. Przy wyborze tych ostatnich warto zwrócić uwagę na to, z czego są zrobione. Warto wypróbować naczynia szklane z podwójnymi ściankami lub metalowe. Będą nam służyć wiele lat i mogą wrócić do obiegu.

Od niedawna do niektórych kawiarni można przychodzić już z własnym naczyniem, a inne korzystają z biodegradowalnych kubków wykonanych z naturalnych materiałów, zgodnie z informacją od producentów – kompostowalnych i biodegradowalnych, ale w specjalnych warunkach. Jak to dokładnie jest z tym kompostowaniem i biodegradowalnością?

Biodegradowalne czy kompostowalne?

Nie każde opakowania biodegradowalne są kompostowalne, ale wszystkie opakowania kompostowalne są biodegradowalne.
Produkty biodegradowalne to produkty, które „same z siebie” rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Takie produkty zazwyczaj są wytworzone z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie.

Opakowania biodegradowalne potrzebują odpowiedniej wilgotności, temperatury, promieniowania słonecznego i obecności odpowiednich mikroorganizmów, aby nastąpił ich rozkład.

Natomiast opakowania kompostowalne też ulegają rozpadowi przez mikroorganizmy, ale w przeciwieństwie do biodegradowalnych, można je bez problemu zakopać w ziemi czy wyrzucić do odpadów zielonych – np. wytłoczki do jajek wykonane z masy papierowej. Są więc z pewnością dużo lepsze. Takie opakowania powinny mieć oznaczenie normy ASTM D6400 lub EN 13432, lub ISO 17088.

Produkty biodegradowalne ze znaczkiem kompostowania / kompostowalne oznaczają, że można je zakopać w przydomowym ogródku, wrzucić do kompostownika, wyrzucić do brązowego pojemnika na śmieci (bio) – po kilku tygodniach taki produkt powinien się rozłożyć w zasadzie bez śladu.

Biodegradowalne, czyli z czego?

Kompostowalne w teorii kubki są zrobione z PLA, polilaktydu – polikwasu mlekowego. Jest to biodegradowalne, termoplastyczne tworzywo, poliester, wytwarzany z roślinnych surowców odnawialnych – ze skrobi kukurydzianej.

Naczynia wykonane jedynie z PLA nadają się jednak tylko do napojów zimnych i lekko ciepłych (o  temperaturze do 40°C). Natomiast naczynia wykonane z mieszanki papieru z recyklingu, papieru celulozowego i PLA posiadają bardzo dobre właściwości termiczne i izolacyjne, a więc nadają się do gorących napojów takich jak kawa czy herbata. Nadal są jednak to naczynia jednorazowe.

Oznaczenia stosowane na tych opakowaniach są jednak mylące. PLA jest oznaczane jako „7  – Other”, czyli inne. Jednak pod tym symbolem znajdują się różne rodzaje tworzyw, w tym takie, które są nie przystosowane do kontaktu z żywnością (np. zawierają BPA – Bisfenol A).

Tworzywo to w teorii powinno być segregowane tak jak kuchenne odpadki organiczne.  Rynek nie jest jednak jeszcze gotowy na PLA, bo nie ma zakładów przetwarzania, które chciałaby go przyjąć. Nie przyjmują go także kompostownie.
Czy więc kubki z PLA są „biodegradowalne”? Tak, ale tylko podczas nadzorowanego procesu przemysłowego.

Co to jest mikroplastik?

Mikroplastik to nic innego jak małe (nawet mikroskopowe!) kawałki plastiku, które powstają w wyniku jego rozpadu, np. podczas promieniowania UV. Te cząsteczki tworzywa sztucznego mają średnicę nie przekraczającą 5 mm i w tej chwili występują powszechnie w całym środowisku, m.in. w oceanach, rzekach, glebie, roślinach i organizmach zwierząt i ludzi. Drobiny plastiku – występujące w powietrzu – są obecne w płucach ludzi i mogą powodować wytwarzanie tam zapalnych substancji.

W ostatnich latach wykazano w badaniach, że mikrocząstki plastiku przechodzą z jelit do krwi i potencjalnie do innych narządów, zwiększają poziom toksycznych cząsteczek w mózgu, a do tego upośledzają wzrost, rozwój i mogą powodować problemy z płodnością.

Czyli PLA to plastik?

PLA nie jest oddzielane od innych plastików przez co zanieczyszcza frakcję odpadów – to wydłuża proces segregacji i zwiększa jego koszty. PLA będzie też traktowane jako zanieczyszczenie, jeśli zostanie wyrzucone do odpadów bio.

Produkcja PLA nie zużywa takiej ilości paliw kopalnianych jak wytworzenie PET i PP. Surowiec, z którego powstaje jest też w 100 proc. odnawialny – w przeciwieństwie do ropy naftowej. Dodatkowo PLA ma niższy ślad węglowy niż inne wymienione plastiki. Bioplastik powstaje z rośliny, które rosnąc produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i ograniczają globalne ocieplenie. Kierując się tymi kryteriami można więc przyznać, że PLA jest bardziej korzystne dla środowiska niż PET i PP.

Jeżeli coś wygląda jak plastik, to prawdopodobnie jest plastikiem. Niezależnie od tego czy jest pochodzenia organicznego czy nie i lepiej z niego zrezygnować. Kupowanie produktów bez żadnych opakowań jest wciąż lepsze niż kupowanie ich w opakowaniu z bioplastiku.

Zalety i wady ze stosowania PLA

Jak są oznaczone produkty biodegradowalne kompostowane?

Produkty biodegradowlane etykietuje się znakiem ekologicznym, tzw. sadzonką. Jest on przyznawany przez DIN CERTCO (Niemiecki Instytut Standaryzacji). Ten znak stosowany jest m.in. w Polsce.

Podsumowując, opakowania biodegradowalne, ale ze znaczkiem kompostowania możemy zakopać w ogródku i wrzucić do swojego domowego kompostownika. Natomiast opakowania biodegradowalne bez takiego znaczka-nie. Tak naprawdę w ich przypadku nie wiemy co się z nimi dzieje i czy faktycznie szybciej się rozkładają.
Tak wygląda znaczek kompostowania:

Jak być eko kupując napoje na wynos?

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie kubków typu „swap” wykonanych z materiału wytworzonego z odpadów powstających przy paleniu kawy. „Swap” oznacza, że osoba, która ma już taki kubek, przychodzi do kawiarni i zostawia go przy barze (nieważne, czy pojemnik jest czysty, czy brudny), a kawę otrzymuje w kolejnym takim samym kubku.
Ten system chce wprowadzić jedna z warszawskich kawiarni.

Zdecydowanie branie kawy na wynos we własnym naczyniu byłoby najlepsze. Jeśli jednak musimy skorzystać z kubków z kawiarni, to warto sprawdzić, czy mają one oznaczenie: kompostowalne, ale wtedy trzeba by je wyrzucić na kompost o specjalnych warunkach. W innym przypadku będzie to jednorazowe naczynie, które nie rozłoży się ani nie trafi ponownie do przetworzenia.

Na razie, mimo, że naczynia ekologiczne wykonane z PLA są potencjalnie biodegradowalne, to w praktyce, nie są poddawane właściwemu procesowi recyklingu. Warto zatem wybrać taką sieć lub kawiarnię, która oferuje np. zniżkę za własne naczynia. Ostatecznie można zrezygnować z kawy na wynos… Lepiej przysiąść i spędzić miłą chwilę z kawą w ceramicznym naczyniu.

22.06.2020

Wyniki konkursu foto

...

W konkursie fotograficznym dla dzieci EkoPaki, którego tematem była organizacja segregacji odpadów we własnym gospodarstwie domowym
I miejsce zajęła Laura Prusik,
II miejsce zajął Marcel Skonieczny,
a III miejsce Piotr Puchała.
Na zdjęciach zobaczyliśmy, że dzieci rozumieją na czym polega segregacja odpadów i wcielają te zasady w życie. Dodatkowo cieszymy się, że dzieci same to potrafią pokazać na zdjęciu.

Gratulujemy!

Nagrody wysyłamy pocztą. Kolejny konkurs o segregacji odpadów i recyklingu w nowym roku szkolnym.
Oto nagrodzone prace.

05.06.2020

Konkurs foto dla dzieci ze szkół z EkoPaki do 21.06

...

Zapraszamy szkoły i klasy, które biorą udział w programie „Ekopaka – zamykamy obieg surowców” do konkursu fotograficznego. 

Przedmiotem Konkursu są fotografie zgłoszone przez dzieci za pośrednictwem opiekunów prawnych. Fotografie muszą być wykonane aparatem w telefonie komórkowym, Przedmiotem Konkursu są fotografie zgłoszone przez Uczestniczkę lun Uczestnika.
Fotografie muszą być wykonane aparatem w telefonie komórkowym, a ich tematem jest organizacja segregacji odpadów we własnym gospodarstwie domowym.

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci do 12 roku życia (nieukończone).
Zgłoszeń do Konkursu można dokonywać w terminie od 8 czerwca 2020 r. do 21 czerwca 2020 r.

Nagrody: 
I miejsce – słuchawki bezprzewodowe o wartości 500 zł, II miejsce – zestaw MakeDo i  mazaki-pieczątki, III miejsce – zestaw zestaw MakeDo.

Szczegóły w załączonym Regulaminie tu.

Tu formularz zgłoszeniowy do pobrania.
Prosimy o przekazanie tej informacji rodzicom i opiekunom.

27.05.2020

Recykling a rozkładanie się odpadów

...

Patrząc na tą grafikę można odnieść wrażenie, że rzeczy, które rozkładają się dłużej, są bardziej nieprzyjazne dla środowiska. To tylko połowa prawdy, bo czas rozkładu to jedno, a wpływ na środowisko,  drugie.  

Świetnym przykładem jest szkło. Rozkłada się bardzo długo, bo nawet do 4 tysięcy lat, ale jednocześnie porzucone jako odpad, jest neutralne. Z kolei  zużyta jednorazowa pielucha, rozkłada się krócej, bo “tylko” 450 lat, ale ma fatalny wpływ na środowisko. Na szczęście mamy system, który pomaga ponownie wykorzystać odpady. Jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadów -wyrzucania śmieci do odpowiednich pojemników. Wtedy pozwalamy im wrócić do obiegu, poddając recyklingowi. 

Recykling szkła 

Szkło to surowiec, który można przetwarzać praktycznie bez końca i nie traci przy tym swoich właściwości. Ze szkła po recyklingu najczęściej powstają kolejne butelki i słoiki. Oprócz tego, może być wykorzystane w produkcji blatów kuchennych, izolacji ścian czy kafelków. Recykling szkła jest więc korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla producentów, bo stłuczka szklana kosztuje znacznie mniej niż surowiec pierwotny.

Recykling plastiku 

Śmieci  z tworzyw sztucznych to głównie folie, reklamówki, opakowania, pojemniki, butelki.  Efektem rozpadu tworzyw jest mikroplastik, bardzo szkodliwy dla środowiska, zaś sam proces rozkładu może zająć nawet tysiąc lat, dla popularnych odpadów wynosi on: foliowa torebka -300 lat, butelki z tworzywa sztucznego- nawet 500 lat. Styropianowe kubki – przynajmniej 50 lat, a papierek po cukierku t- 450 lat. Jednak, odpowiednio posortowane, tworzywa sztuczne można jednak poddawać wielokrotnemu przetwarzaniu. 

Recykling papieru

Papier wydaje się jednym z najlepiej rozkładalnych odpadów- średnio papier rozkłada się około 6 miesięcy. Jeśli jednak wróci do obiegu, można go przetwarzać aż do 7 razy. Dzięki recyklingowi papieru, redukujemy – w stosunku do produkcji z surowców pierwotnych – emisję gazów cieplarnianych, minimalizujemy ilość energii niezbędnej do wytworzenia papieru.. Powtórne użycie tony papieru może pomóc w ocaleniu 17 drzew. Trzeba jednak wiedzieć, który papier podlega recyklingowi. Zatłuszczony, brudny czy mokry surowiec po prostu się do tego nie nadaje i należy go wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane.  

Z papieru po recyklingu powstaje ponad 5000 różnych rodzajów produktów, w tym m.in. banknoty, bandaże, fartuchy szpitalne, abażury, izolacja samochodowa, doniczki i podstawki, filtry do kawy, opakowania do jajek itd. 

Recykling metali

Recykling metali przynosi wiele korzyści. Przykładowo przetwarzanie stali jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie surowej rudy metali niezbędnej do produkcji stalowych elementów. Dodatkowo można w ten sposób znacząco ograniczyć zużycie energii niezbędnej w procesie produkcji z surowców pierwotnych. Podczas produkcji stali z materiałów po recyklingu mniejsza jest też ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. 

Bardzo duże znaczenie ma też recykling puszek aluminiowych. Rocznie w Polsce zużywa się nawet 400 mln aluminiowych puszek, które nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania nieskończenie wiele razy! Tylko 6 puszek ze złomu pozwala zaoszczędzić energię równą spaleniu 1 litra paliwa. Koszty ponownego wykorzystania aluminium są kilkanaście razy mniejsze niż jego produkcja z rudy. 

Wpływ na recykling?

Ty też masz wpływ na recykling surowców. Co możesz zrobić? 
 
1. Wybieraj rzeczy z materiałów, które poddają się wielokrotnemu recyklingowi. 
2. Segreguj odpady, sprawdzaj, jeśli nie wiesz, gdzie coś wyrzucić. 
3. Miej odwagę mówić o recyklingu, zwracaj uwagę, gdy ktoś postępuje niewłaściwie. 

Ten ostatni punkt może wydać się dziwny, ale zapewne czasem słyszymy, kiedy ktoś mówi, że „nie ma czasu na takie zabawy”. W takich chwilach zabieraj głos i merytorycznie rozmawiaj o recyklingu i rozwiewaj mity. 

Recykling sprawia, że odpady stają się na nowo wartościowe i zamiast trafić na składowisko przekształcają się w surowce do produkcji nowych opakowań, produktów. Jest to ogromna oszczędność energii oraz ochrona zasobów naturalnych.  

24.04.2020

Karty pracy – dzieci 6-11 lat. Pobierz!

...

Edukacja w domu to wielkie wyzwanie i dla uczących się i dla tych, którzy uczą. Zespól EkoPaki przygotował gotowe pomoce dydaktyczne – karty pracy do wykorzystania w nauczaniu zdalnym i zabawach w domu. 

EkoPaka – zamykamy obieg surowców to program edukacyjny dla małych i dużych. Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg pokazujemy zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. 
EkoPaka pozwala wprowadzić najmłodszych w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta, łącząc się tym samym z realizacją 12 z Celów Zrównoważonego Rozwoju, jakim jest odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. 

Nasze materiały są poświęcone 8 tematom: surowcom takim jak papier, tworzywa sztuczne, szkło, aluminium i inne metale, a także opakowaniom wielomateriałowym, bioodpadom oraz elektroodpadom. Materiały pomagają przybliżyć młodym ekolożkom i ekologom informacje o tym skąd się biorą surowce, jak je wykorzystujemy w produkcji opakowań i produktów, co powstaje w wyniku recyklingu odpadów oraz czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym. 

Karty do nauki ekologii w domu

Karty pracy, które są naszą odpowiedzią na potrzebę nauki w domu w czasie pandemii, to gotowe narzędzia do pracy z dziećmi od około 3 roku życia do 11 lat. Zostały one przygotowane z myślą zarówno o pracy z grupą dzieci, jak i w trakcie zajęć indywidualnych. Rozwijają spostrzegawczość, myślenie samodzielne, kompetencje matematyczne, społeczne i poszerzają wiedzę o otaczającym nas świecie, a przede wszystkim o segregowaniu odpadów. 

Wielki plus, że nie są to typowe gotowce typu: pokoloruj, wytnij, policz. Ćwiczą wiele umiejętności poprzez różne aktywności. Motoryka mała, duża, spostrzegawczość, logiczne myślenie, szeroko pojęte umiejętności matematyczne i językowe. Do tego ważna edukacja ekologiczna i przyrodnicza. 
Edukatorka, nauczycielka, administratorka profilu Mama Czai na facebooku 

Karty dla młodszych dzieci

Karty dla dzieci do 5 lat zawierają mniej zadań i konieczna jest tu praca w dorosłym. Więcej tu kolorowania, ale i łączenia z odpowiednim pojemnikiem na odpady czy miską (przepis na kotleciki warzywne). Są też zadania do wykonania poza kartką, np. spacer po domu i wyszukanie sprzętów i przedmiotów zrobionych z drewna. Pomysły można wykorzystać na lekcjach przyrody i geografii, wszędzie tam, gdzie znajdzie się przestrzeń na rozmowę o otaczającym nas świecie. Z powodzeniem użyć ich można w pracy nauczycielki/nauczyciela, a także w domu przez rodziców.  

Dzięki wspólnej pracy z kartami udało nam się spędzić aktywnie czas i kontynuować dobre zachowania w domu. Karty pracy pozwoliły nam w domu poruszyć temat niszczonych zabawek i dlaczego tak ważne jest o nie dbać i kiedyś w przyszłości oddać innym dzieciom. Karty są dostosowane do wieku dziecka i pobudzają w nim potrzebę dbania o swoje otoczenie. Miło patrzeć jak po rozwiązaniu zadania dziecko od razu wprowadza zdobytą wiedzę w życie. 
Paulina Giżycka, mama dwóch chłopców, 4 i 6 lat, woj. lubelskie 

Moim zdaniem ładniejsze i czytelniejsze są kolorowe karty pracy, gdyż lepiej oddzielają treści. Koncept przyklejania karteczek w mieszkaniu mega fajny. Taki mały detektyw. Karty są ładne i estetyczne, ale mogą być niezrozumiałe. Również elementy plastyczne mogą być za bardzo skomplikowane do narysowanie przez 5 latka. Same pomysły bardzo fajne i kreatywne. Idealne do wspólnej pracy. Szczególnie obiad z resztek. My prawie codziennie z dziećmi robimy obiad. 
Maciej Wróblewski, tata dwóch chłopców, 3 i 5 lat, woj. mazowieckie 

Pomoc dla nauczycielek i nauczycieli

Karty mogą być cenną pomocą dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, którzy chcą kształtować proekologiczne zachowania i uważność dzieci.  
Karty pracy są bardzo ciekawe. Ich wykonanie nie powinno zająć dużo czasu (to na plus, obecnie dzieci szybko się zniechęcają lub nudzą), a mimo to uczą. Są też uniwersalne, mogą być wykorzystane w domu w sytuacji dziecko-rodzic, ale też świetnie sprawdzą na zajęciach, w szkole. 
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bajkopisarzy Świata w Lesznowoli, woj. mazowieckie 

Zabawy z kart sprawdzą się też w domu. Wiele osób od dawna segreguje śmieci. Pojemniki na odpady są teraz duże i kolorowe. Konieczne jest już od najmłodszych lat uczyć pociechy rozróżniania, które odpady, dokąd
trafiają. 

Podobają mi się w tych kartach pracy rysunki, które są minimalistyczne, a przez to czytelne i zrozumiałe; w danej karcie mówiącej o rodzaju odpadów przeważa kolor pojemnika, do którego należy wrzucić dany odpad; uczą rozróżniania i utrwalają wiedzę na temat odpadów i wrzucania ich do odpowiednich pojemników. 
Iwona Wołkowicz, mama chłopca, 6 lat, woj. mazowieckie 

Karty dla starszych dzieci

Karty dla dzieci w wieku 6-11 lat zawierają więcej zadań i dobrze byłoby je robić z dorosłym, bo niektóre kwestie wymagają wyjaśnienia – np. Co to jest PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych? W tych kartach znajdują się zadania z łączeniem odpadów i odpowiednich pojemników, ale również zadania na samodzielne myślenie – np. jakie jednorazowe przedmioty w domu możemy zamienić na wielorazowe. Dziecko, razem z dorosłym, może poznać przebieg procesu np. kompostowania.  

Karty pracy proponujemy jako wzbogacenie oferty edukacyjnej bibliotek publicznych, z którymi EkoPaka współpracuje od kilku lat. 

Zamieszczamy na naszych stronach karty pracy EkoPaki. Mamy nadzieję, że nie służą wiedzą tylko najmłodszym, lecz też osobom w różnym wieku. Tym bardziej teraz, w czasie pandemii: wnuczka może uczyć babcię, rodzice bawiąc się z dziećmi, mogą zaproponować im takie eko -zabawy ucząc w ten sposób dobrych nawyków. Na pewno wykorzystamy karty pracy również, gdy dzieci wrócą do szkoły. Jest to świetna forma edukacyjna, nie tylko spędzania wolnego czasu, ale też zorientowania się co wokół nas dzieje się i jaki mamy w tym udział czy wpływ, aby było lepiej.  
Halina Rokita, prowadzi strony Sołectwo Ostrów i Biblioteka Publiczna w Ostrowie, woj. wielkopolskie 

W pakiecie przygotowaliśmy karty przygotowane w dwóch wersjach: czarno-białej oraz kolorowej. Można zdecydować czy wydrukować całość czy poprzestać na jednej wersji. Każda z nich może być wykorzystana w inny sposób. Kolorowe plansze nawiązują do kolorów pojemników na odpady, żeby jeszcze lepiej dzieci mogły kojarzyć zasady segregacji odpadów. Czarno-białe kolorowanki zapewne przypadną do gustu młodszym dzieciom i tym, które same lubią ubierać w kolory swoje prace. 

Materiały umieszczamy sukcesywnie na www,
dając jednocześnie post o nowej karcie na profilu na Facebooku.
Zachęcamy polubcie nas i śledźcie. 

17.04.2020

SCENARIUSZ ZAJĘĆ zdalnych – TWORZYWA SZTUCZNE

...

Będziemy wspólnie z dziećmi, w wieku 6 – 8 lat, poznawać skąd biorą się tworzywa sztuczne i jak można je wielokrotnie wykorzystywać. Dorosły powinien pamiętać, że na tym etapie nie ma złych i dobrych odpowiedzi. Każda odpowiedź powinna być dostrzeżona, każde zaangażowanie dziecka w zabawę zaakceptowane. Jeśli to możliwe, osoba prowadzająca powinna mieć ze sobą kartkę A3 lub większą, żeby móc zapisać/narysować coś do pokazania dzieciom. Spotkanie w formie video i audio.

Może ktoś z Was powiedzieć: ten warsztat to nie dla mnie. Ja przecież nie wiem, z czego robi się tworzywa sztuczne. Co ja mogę powiedzieć na ten temat dzieciom? Jeśli macie takie wątpliwości, to może tym lepiej dla całego spotkania. Jeśli jest w Was taka ciekawość świata, którą obserwujemy u dzieci zadających niezliczone pytania: skąd się to bierze? po co? do czego to służy? – to znaczy, że możecie razem z dziećmi dowiedzieć się wielu nieznanych rzeczy… A przy tym czerpać dodatkową radość z prowadzenia zajęć! Oprócz celu spotkania bardzo ważne jest, żeby osoba prowadząca ustaliła z dziećmi podstawowe zasady, które będą obowiązywać podczas zajęć zdalnych. Dobrze byłoby, gdyby dzieci wcześniej wiedziały co powinny sobie przygotować.
Przebieg warsztatu: około 45 min. | Dzieci w wieku 6 – 8 lat

Cele warsztatu:
1. Pokazanie, że wspólne, dorosłego z dzieckiem poznawanie świata buduje więź, może być ciekawym dla obu stron sposobem spędzania wolnego czasu
2. Dzieci poznają prosty mechanizm wydobywania płynnych surowców spod powierzchni ziemi.
3. Dzieci będą odróżniać przedmioty jednorazowego użytku i wielorazowe. Będą świadome, żeby zastępować  przedmioty jednorazowe wielorazowymi.

„Słowo wstępne” dla dzieci

Osoba prowadząca zadaje dzieciom pytanie w jaki sposób dbają o środowisko wokół nich. Osoba prowadząca zaczyna od siebie: np. Ja segreguję śmieci i wyrzucam je do odpowiednich pojemników. Jeśli spotkanie jest z video i dzieci mogą się wypowiedzieć, to jest dobra chwila. Po zakończeniu wypowiedzi dziecka osoba prowadząca podsumowuje np. Ola zbiera nakrętki. Michaś zanosi skorupki od jajek kurkom. Następnie osoba prowadząca przedstawia krótko dzieciom, że porozmawiamy czym są tworzywa sztuczne, do czego służą, jak można je wykorzystać powtórnie, żeby jak najmniej szkodzić przyrodzie, a jednocześnie nam wszystkim.

Poznanie jak wydobywana jest ropa spod ziemi

Potrzebne materiały: książka pt „Pod ziemią, pod wodą”  autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich lub inne infografiki przedstawiające zasady wydobycia ropy naftowej (pamiętaj by korzystać z utworów udostępnionych na licencjach CC).
Na samym początku pokazujemy dzieciom obrazek z rozdziału książki „Pod ziemią, pod wodą” przedstawiający platformy wydobywcze lub inne materiały na temat wydobycia ropy naftowej dostępne w internecie. Pytamy dzieci co na nich widzą. Dopytujemy je, w jaki sposób ich zdaniem wydobywana jest ropa naftowa spod ziemi.

Przygotowanie do eksperymentu z ciśnieniem

Potrzebne materiały: balony, woda, szpilki, kuwety lub inne pojemniki nad którymi będziemy robić eksperyment

Żeby przybliżyć dzieciom jedną z metod na wydobycie płynnych surowców naturalnych spod powierzchni ziemi, możemy przygotować i pokazać im eksperyment. Nalewamy wodę do balonów, a następnie przekłuwamy wykałaczką lub szpilką balon w 1 – 2 miejscach w górnej części balonu. Następnie ściskamy balon tak, żeby wytworzyć ciśnienie, które spowoduje wylewanie się wody przez dziurki. Wykonując eksperyment opowiadamy, że balon to wyobrażenie kuli ziemskiej. Pod jej powierzchnią są złoża ropy naftowej. Jeśli znajdziemy sposób na „ściśnięcie” płynu pod ziemią, przez odwierty (takie jak zrobione w balonie dziurki) wytryśnie na powierzchnię ziemi ropa naftowa. Naturalne zasoby ropy naftowej odtwarzają się z rozkładających się pod ziemią drzew i innych roślin ale trwa to miliony lat – o wiele dłużej niż wydobycie ropy naftowej na powierzchnię ziemi.

Co jednorazowego możemy zamienić na wielorazowe?

Osoba prowadząca zadaje dzieciom pytanie czy np. w kuchni używały przedmiotów, które są z tworzyw sztucznych – jednorazowe i czy można je zastąpić wielorazowymi. Spośród przedmiotów jednorazowych, które można zastąpić wielorazowymi w kuchni znajdziemy: kubki, sztućce, worki foliowe na kanapki do szkoły, butelki na wodę itp. Lista tych przedmiotów jest otwarta i jej długość zależy od doświadczeń dzieci i dorosłych. Osoba prowadząca proponuje dzieciom rozejrzenie się w domu i znalezienie 3 przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Po znalezieniu przedmiotów przez wszystkie dzieci, tworzymy wspólną listę przedmiotów z tworzyw sztucznych, które są jednorazowe i tych, które są wielorazowe. Jako podsumowanie stwierdzamy, że więcej jest przedmiotów wielorazowych i warto pamiętać, żeby szukać rozwiązań pozwalających przedmioty, z których korzystamy tylko raz, zastępować przedmiotami wielokrotnego użycia.

Z czego zrobione jest moje ubranie?

Osoba prowadząca spotkanie proponuje dzieciom zabawę w detektywów. Zadaniem detektywów jest odnalezienie na ubraniach informacji o tym, z czego są zrobione. Podczas tej zabawy wiele nazw składników – oprócz lnu i bawełny – będzie obco brzmiących. Dorosły na kartce papieru albo mówi albo wypisuje te nazwy w podziale na naturalne i tworzywa sztuczne. Przy tej okazji można odnaleźć w internecie i pokazać dzieciom jak wyglądają rośliny: len i bawełna.

Podsumowanie:
Osoba prowadząca rozpoczyna – dzieli się swoimi obserwacjami, których dokonała w trakcie spotkania. W takiej sytuacji należy pamiętać, żeby były to informacje, z których dzieci będą zadowolone np.: Widziałam/łem, z jakim zainteresowaniem obserwowaliście eksperyment.  Zaproponuj, żeby te dzieci, które chcą powiedziały co zapamiętały z tych zajęć.

Scenariusz do pobrania w formie pdf do pobrania tu.

MATERIAŁY DLA OSOBY PROWADZĄCEJ, zredagowane przez Aretę Wasilewską na podstawie scenariusza przygotowanego przez Dominika Kmitę | Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego

13.04.2020

Dostosowujemy Program EkoPaka do obecnej sytuacji

...

Z powodu pandemii koronawirusa wychodzimy naprzeciw potrzebom szkół, które dostały się do Programu EkoPaka. Przedłużamy czas trwania Programu do końca roku kalendarzowego – to znaczy 31.12.2020 roku.

Do czego zobowiązane są Szkoły?

Według zmienionego, dostosowanego do obecnej sytuacji (kwiecień 2020 roku) Regulaminu Programu EkoPaka każda szkoła powinna:
– przeprowadzić co najmniej jedno spotkania edukacyjne na każdy z tematów: papier, tworzywa sztuczne, drewno, szkło, aluminium, bioodpady, elektroodpady, opakowania wielomateriałowe.
– ocenić Program Ekopaka logując się na stronie www.ekopaka.org
– umieścić na www Szkoły informacji o uczestnictwie w projekcie wraz z logotypem Programu Ekopaka.

Jaka forma zajęć?

Szkoły są zobowiązane do przeprowadzenia przynajmniej 3 tematów do końca roku szkolnego 2019/2020 tj do 27.06.2020 roku. Te 3 tematy można zrealizować w dowolnej formie (stacjonarnie lub on-line). Szkoła powinna wysłać maila z potwierdzeniem odbycia się zajęć w ramach Programu EkoPaka na adres ekopaka@interseroh.pl.

Jednocześnie, jeszcze do końca roku kalendarzowego tj do 31.12.2020 roku, szkoły powinny zrealizować przynajmniej 2 tematy stacjonarnie i 6 tematów on-line.

Zajęcia powinny się odbywać w oparciu o scenariusze zajęć i materiały do pracy on-line, które prześlemy mailowo. Różne dodatkowe materiały do pracy on-line zamieszczamy na www oraz na profilu Programu EkoPaka na facebooku: https://www.facebook.com/ekopaka/

Pamiętajcie o wystawieniu ocen!

Czekamy na Wasze oceny zawartości otrzymanej paki na stronie projektu. Wystarczy się zarejestrować, zalogować i umieścić na stronie komentarz/opinię.

Raportowanie realizacji zajęć

Do połowy grudnia 2020 roku czekamy na relacje z zajęć – w formie pisemnej fotograficznej.
Adres e-mail: ekopaka@interseroh.pl
Do pobrania Regulamin
Programu EkoPaka.

Wsparcie dotyczące realizacji zajęć, pytania, wątpliwości – można uzyskać podczas dyżuru w każdy wtorek
i czwartek od 11:00 do 14:00 – telefon: 539 524 760 – Areta Wasilewska

10.04.2020

Cenne skorupki jajek!

...

Nie wyrzucajcie skorupek od jajek, szczególnie pochodzące z jaj z pewnego źródła! Skorupki jajek to jeden z cudowniejszych bioodopadów, które można wykorzystać w całości. Wielkanoc to czas jedzenia jajek pod różnymi postaciami, a więc zyskacie podwójnie.

Co takiego wartościowego jest w skorupkach jajek?

Ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego wapnia, ale również niewielkich ilości pierwiastków, takich jak selen, cynk, miedź i stront, skorupki jajek można zastosować w ogrodzie, ale też jako dodatek do naszej codziennej diety.

Jakie właściwości mają skorupki jajek?

Naukowcy z Niemiec i Węgier przez 15 lat dogłębnie badali wpływ skorupki jajka na organizm człowieka. Doszli oni do wniosku, że jedzenie skorupek przez dorosłych oraz dzieci przeciwdziała łamliwości paznokci, włosów, krwawieniom dziąseł, zaparciom, nadpobudliwości, bezsenności, katarom i astmie, co więcej, skorupki oczyszczają organizm z pierwiastków promieniotwórczych

Jak je przygotować?

Z ugotowanego jajka obieramy skorupkę, którą następnie osuszamy. A jeśli chcemy, żeby jajka dobrze się obierały, podczas gotowania warto wcisnąć do wody sok z połowy cytryny. Suchą i czystą skorupkę mielimy np. za pomocą młynka do kawy lub ręcznie w moździerzu. Powstały pył możemy dodawać do wszystkiego: potrawek warzywnych, pieczonego w domu chleba, gotowych dań lub koktajli. Można też skorupki jajek upiec w piekarniku w najwyższej temperaturze przez ok. 8-10 minut, a kiedy ostygną, zmielić je na drobny proszek.
Uwaga – maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 1 łyżeczki.

Do czego w kuchni zastosować skorupki jajek?

NATURALNY DODATEK DO JEDZENIA. Dodajemy raz dziennie jedną łyżeczkę do ulubionego koktajlu, jogurtu, płatków, dań, sosów.
CZYSZCZENIE GARNKÓW I PATELNI Z ŻELIWA LUB STALI – skorupki  w połączeniu z niewielką ilością wody i płynu do naczyń to nietoksyczna substancja czyszcząca.
DODATEK DO KAWY – kilka rozgniecionych skorupek jajek dodajemy podczas parzenia mielonej kawy, dzięki temu napój staje się mniej gorzki. Po zaparzeniu usuwamy skorupki.

Jak w ogrodzie stosować skorupki jajek?

NAWÓZ – skorupki jajek są bogate w wapń i inne minerały, które pomagają rozwijać się roślinom w ogrodzie. Należy zgnieść skorupki jajek na drobne kawałki i wsypać do każdego otworu przed sadzeniem, a następnie co 2 tygodnie podsypujemy skorupki wokół rośliny.
SADZONKI – skorupki stają się małą doniczką. Na dnie każdej z nich robimy małą dziurkę, w celu odprowadzania wody, a potem napełniamy ziemią i sadzimy nasionko. A kiedy już sadzonki są wystarczająco duże i wymagają przesadzenia, łamiemy skorupki i umieszczamy rośliny w doniczkach.
POKARM DLA PTAKÓW – wyparzone i zmielone skorupki można wysypywać do karmnika dla ptaków.

Do czego w domu zastosować skorupki jajek?

WYBIELANIE FIRANEK – doskonałą biel firanek gwarantuje wrzucenie do prania lnianego woreczka ze skorupkami jajek. Dzięki temu odzyskamy pierwotną biel firan, ale materiał nie straci swoich właściwości ani trwałości.
LEKARSTWO DLA PSÓW – jeśli pies ma biegunkę, warto dodać jedną łyżeczkę proszku ze skorupek do jego karmy. Biegunka mija, proszek ze skorupek łagodzi sensacje żołądkowe.
MATERIAŁ DO ZABAW – skorupki, zarówno mniejsze, jak i większe kawałki spodobają się dzieciom. A po wcześniejszym umyciu, ugotowaniu lub wyparzeniu można je pomalować i stworzyć wspaniałe mozaiki.

Do czego jeszcze zastosować skorupki jajek?

LECZENIE PODRAŻNIEŃ SKÓRY – skorupkę zanurzamy w małym pojemniku z octem jabłkowym. Moczymy przez kilka dni. Mieszaninę stosujemy na drobne podrażnienia skóry i swędzenia.
WZMOCNIENIE WŁOSÓW – dodając skorupki do twarogów, jogurtów, płatków śniadaniowych zyskacie bujną i lśniącą czuprynę. Nic nie działa najlepiej na nasz wygląd jak wspomaganie go od środka!

Źródła:
dziecisawazne.pl,
naturalnieniebanalnie.pl,
ekologia.pl,
healthandnaturalliving.com

03.04.2020

Recykling papieru – papier ma 7 żyć

...

Nawet w dobie rozwoju Internetu, papier wciąż jest w cenie, a jego zużycie utrzymuje się na wysokim poziomie (w Polsce ok. 90 kg rocznie na osobę). Dobra wiadomość dla środowiska jest taka, że papier raz wyprodukowany z włókien celulozowych, czyli drzew, można przetwarzać aż do siedmiu razy!

Papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu, a przy tym przyczynia się do oszczędności energii i wody oraz zachowania cennych zasobów drewna. Oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych pudełek, papierów, gazet itp. Jest więc ważne, bo przekazanie makulatury w celu powtórnej przeróbki na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca.

Przykładowe opakowania z papieru

Opakowania transportowe – tektura to najgrubszy materiał papierniczy (do 6 mm grubości), nic więc dziwnego, że powstają z niej solidne pudła, nadające się do transportowania produktów o dużej wadze. Tego typu pudła służą najczęściej jako opakowania zbiorcze w handlu hurtowym i transporcie mniejszych jednostko­wych produktów pakowanych w grupy.
Pudełka na produkty – opakowania wykonane ze sztywnego, grubego papieru znakomicie chronią zawartość, a jednocześnie – ponieważ na ich powierzchni można drukować rozmaite wzory, informacje – służą do przyciągania wzroku, reklamując to, co skrywają i zachęcając do zakupów.
Torebki i koperty – dobrze się sprawdzają jako opakowania suchych produktów (np.: cukier, mąka). Ssłużą także do transportowania i przechowywania dokumentów, czy drobnych zakupów.

Jak zminimalizować ilość odpadów z papieru?

Kupuj bez opakowań – produkty suche kup na wagę i pakuj do wcześniej przygotowanych kartoników lub torebek.
Stosuj zasadę reuse, czyli wykorzystuj ponownie: pudełka, koperty itp. oraz wprowadź w życie upcykling – twórz z odpadów nowe produkty.
Dziel się i pożyczaj – przekazuj znajomym lub bibliotekom egzemplarze czasopism i książek, których nie chcesz zachować, częściej korzystaj z biblioteki i dostępu do wersji elektronicznych tego, co chcesz przeczytać.
Daj znać producentowi, że przesadza z opakowaniami – kartonik szczelnie opakowany w folię… czy to konieczne? Napisz do producenta, szukaj alternatywnych rozwiązań.
Bierz tylko to, z czego na pewno skorzystasz – podziękuj za niepotrzebną ulotkę lub gazetkę promocyjną.

Jak postępować z odpadami z papieru?

Najbardziej wymagającym etapem recyklingu papieru, tektury i kartonu jest sortowanie, dlatego właśnie Twoja rola jest tak ważna! Nie każdy papier nadaje się do recyklingu. Odpowiednie postępowanie z odpadami da makulaturze kolejne życie – zwróć na to uwagę:
– sprawdź, do których pojemników w Twojej miejscowości należy wrzucać papier — makulaturę, trzymaj się tej zasady i przypominaj tym, którzy ją łamią,
– usuń kawałki folii, spinacze itp. z papierowych odpadów,
– jeśli wyrzucasz pudła i kartony, złóż je na płasko,
– zabrudzony papier śniadaniowy i higieniczny (np.: ręczniki papierowe) oraz papier woskowany (np.: do pieczenia) NIE są makulaturą – nie mieszaj ich z papierem do recyklingu.

Jak działa recykling papieru?

Jeśli papier jest dobrze posortowany, papier może żyć nawet siedem razy, służąc nam jako opakowania, gazety. Wreszcie – na końcu cyklu życia – jako papier higieniczny (toaletowy, ręczniki papierowe). Co do zasady, opakowania pochodzące bezpośrednio od przedsiębiorców są czystsze. Jest ich też więcej – te najłatwiej pozyskać i podzielić pod względem jakościowym. Makulatura – papier z gospodarstw domowych wymaga dodatkowego sortowania w punkcie zbierania. Później gotowe bele, czyli duże kostki makulatury, trafiają do papierni, gdzie są czyszczone. Wreszcie przekształcane są w nowe użyteczne papiery, z których powstaną opakowania, gazety itp.

  • Projekt EkoPaka – edycja 2015-2017 – związany z PAPIEREM.

01.04.2020

Nakrętki? O co chodzi z ich zbieraniem?

...

Widzieliście kiedyś całe mnóstwo zebranych nakrętek? Są piękne, kolorowe! Zbiera się je przyjemnie. Chociaż lepiej by było, żebyśmy używali plastiku coraz mniej. Więc jak jest z tym zbieraniem nakrętek? O co tu chodzi? Czy te nakrętki są wartościowe? A jeśli tak: dlaczego? 

Mechanizm jest prosty: wory barwnych nakrętek zbierane w przedszkolach, szkołach, miejscach pracy trafiają do punktu zbiórki. Potem za pieniądze uzyskane za surowiec kupowany jest np. wózek dla osoby niepełnosprawnej.  

Za nakrętki wózek dla osoby niepełnosprawnej? 

Ale w akcji zbierania nakrętek ważne jest coś jeszcze. Powiedzmy, że w szkole zabierane są nakrętki, uczennice i uczniowie je przynoszą, przynoszą… Już mają całe góry nakrętek! W końcu szkoła oddaje zebrane nakrętki firmie, która ten plastik przetwarza. Pieniądze, jakie firma zapłaciłaby za zdobycie nakrętek, trafiają do osób potrzebujących np. Niepełnosprawnych. Często między szkołą a firmą pośredniczy jeszcze jakaś organizacja – fundacja, stowarzyszenie pomagająca osobom potrzebującym. Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron system zbiórki nakrętek działa sprawnie i nie trzeba go dodatkowo dofinansowywać, więc te środki pozostają do dyspozycji na cele charytatywne. 

Dlaczego ten plastik z nakrętek jest wartościowy? 

Nakrętki to tworzywo sztuczne nazywany czysty polimer (polietylen), ale jest to tworzywo innego rodzaju niż też plastikowa butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Wysoki ciężar właściwy tego surowca sprawia, że możliwe jest zastosowanie go w przeróżnych przemysłach. Charakteryzuje się znakomitymi właściwościami, niewielką ścieralnością, dużą  odpornością na uszkodzenia. I przede wszystkim można go przetwarzać na nowe rzeczy, więc ma wiele żyć! 

Które nakrętki są wartościowe? 

Nakrętki z butelek po napojach, opakowań kosmetyków i chemii gospodarczej, pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, zatrzaski i obręcze z soków czy mleka, to ten wartościowy, twardy plastik.  Oznacza się go skrótem HDPE – to skrót od angielskich słów High Density PE, czyli polietylen dużej gęstości .

Jakie są zasady zbierania nakrętek HDPE? 

Zbierając nakrętki, należy oczyścić je z naklejek, etykiet, cen. To ułatwi i skróci proces ich przeróbki.  

Jak się przerabia nakrętki? 

Ten twardy plastik z korków od butelek, czyli czysty polietylen, po zmieleniu przerabia się na granulat. Następnie magnes wyłapuje metale, inne niepożądane dodatki wytrącają się w wodzie podczas procesu mycia i suszenia. Potem to zmielone tworzywo jest przetapiane na tzw. regranulat, do którego dodaje się różne barwniki. Takie stopione tworzywo zastyga w formach, a z form wychodzą prawie gotowe wiaderka, doniczki, pudełka, kolejne nakrętki, plastikowe opakowania, a nawet obudowy komputerów! 

Inne korzyści ze zbierania nakrętek 

Butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, co zmniejsza objętość odpadów. Opakowanie z nakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu. Butelki bez nakrętek zaś mogą zostać bez problemu sprasowane w sortowniach
 
Zbieranie nakrętek skłania ludzi do zaangażowania się w inicjatywę społeczną. Dzieci w szkołach uczą się nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale mają satysfakcję, że mogą pomóc innym ludziom.

Skoro wciąż używamy plastiku, to nie marnujmy go. Plastik jest szkodliwy dla środowiska, bo się nie rozkłada, więc trzeba go zbierać, segregować i używać do recyklingu. Nakrętki zbierajmy osobno. Pomożemy w lepszym recyklingu tego odpadu, a jednocześnie dołożymy się do potrzebnego komuś sprzętu. 

24.03.2020

Do drzew przytul się koniecznie

...

Szkoły zamknięte, kto może siedzi w domu. Jeśli macie możliwość pojechania do lasu, na spotkanie drzew, bardzo zachęcamy do tego. W leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu w mieście, a dodatkowo przebywanie w lesie, na świeżym powietrzu poprawia odczuwalnie nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Spacer w lesie oznacza przebywanie wśród drzew, a właściwości lecznicze drzew są naprawdę bogate. Kontakt człowieka z nimi przez 20-30 minut daje zastrzyk energii i odporności na choroby. Istnieje naturalna metoda wspierająca leczenie organizmu przez przebywanie pośród drzew, czyli drzewoterapia.

Ale jak to działa?

Drzewa, a także nasze rośliny domowe, w zamian za pochłaniane szkodliwych substancji, wytwarzają korzystne dla nas: parę wodną, olejki eteryczne, fitoncydy i fale elektromagnetyczne. A więc skoro jesteśmy w lesie, to… przytulmy się do drzewa. Jak? Obejmijmy drzewo rękoma, przytulmy się czołem. Dawka minimalna to raz w tygodniu przez 10-15 minut. Drzewa emitują najwięcej pozytywnej energii wiosną, gdy budzą się do życia.

Poznaj właściwości drzew

Poszczególne gatunki mają różne właściwości. Oto jak oddziaływają drzewa, które możemy spotkać w lesie:
Sosna – przynosi ulgę naszym płucom.
Jodła – podobnie jak wierzba, działa kojąco na system nerwowy.
Buk – poprawia krążenie, likwiduje stresy, pobudza w nas chęć do życia.
Brzoza – zmniejsza stany depresyjne, usprawnia pracę pęcherza i nerek.
Dąb – wzmacnia organizm, poprawia krążenie i obdarza swoje otoczenie energią życiową.
Kasztan – niepokoje i przynosi dobre samopoczucie.
Jarzębina – wzmacnia siłę woli, pozwala pozbyć się nałogów, pobudza intuicję.
Lipa – pobudza myślenie, wprowadza równowagę wewnętrzną i uczuciową oraz pomaga wyciszyć się.
Topola – odpręża i dopinguje do pracy, a także poprawia nastrój.

Pola energetyczne drzew

Zdrowe drzewa mają wokół siebie pola energetyczne o potencjale ujemnym, a więc korzystnym dla ludzi chorych, zestresowanych, w złym nastroju. Po zetknięciu z drzewem niwelują się dodatnie elektrony otaczające człowieka. To one wywołują zaburzenia krążenia, niewydolności układów – pokarmowego, moczowego, bóle głowy, reumatyczne, mięśniowe, stresy i różne zaburzenia psychiczne.

Sposób na budowanie odporności

Do lasu warto wybrać się na spacer niezależnie od pogody – nawet jak jest zimno i pada.  Przede wszystkim poprawimy odporność, ponieważ:
Powietrze leśne jest czyste. Niemal wolne od zanieczyszczeń i czyste mikrobiologicznie: nie dość, że rośliny i drzewa wykazują działanie antyseptyczne, to po prostu w lesie nie fruwają stada ciągle wychuchiwanych przez ludzi mikrobów.
Roślinność, szczególnie ta iglasta, jonizuje powietrze ujemnie. 
A taka jonizacja wspomaga układ odpornościowy, nerwowy, układ krążenia, poprawia nastrój, sprawdza się także w leczeniu reumatyzmu i alergii.
W lasach jest pełno olejków eterycznych. Szczególnie korzystne są te z drzew iglastych. Najbardziej znany jest sosnowy, który działa bakteriobójczo, rozgrzewająco, wykrztuśnie, udrażnia drogi oddechowe, stymuluje pracę układu krążenia. Świerkowy natomiast wykazuje działanie antydepresyjne, uspokajające, przeciwwirusowe, tonizujące i wykrztuśne. Jodłowy działa intensywnie antyseptycznie.

Chodzenie dobre na myślenie

Idąc przez las, oddychając lepszym powietrzem czujemy się odprężeni oraz zdecydowanie lepiej nam się myśli. W lesie jesteśmy dużo bardziej kreatywni niż gdybyśmy siedzieli wygodnie na kanapie i próbowali wpaść na innowacyjny pomysł. Friedrich Nietzsche – powiedział Wiel­kie myśli rodzą się pod­czas mar­szu. Podobno Ludwig van Beethoven podobno codziennie chodził systematycznie na poobiedni spacer na dwie godziny niezależenie od pogody.

W 2014 roku naukowcy  z Uniwersytetu w Stanford podsumowali cztery wielkie eksperymenty związane z chodzeniem i kreatywnością w ten sposób:
Aktywność fizyczna o bardzo niskiej intensywności, czyli spacer powoduje widoczną poprawę kreatywnego myślenia. Statystycznie przynajmniej 80% osób jest bardziej kreatywna chodząc, a ilość kreatywnych pomysłów wzrasta nawet dwukrotnie. Dodatkowo zaobserwowano również większą rozmowność badanych podczas spacerów. 

Rośliny domowe zamiast lasu

Zachęcamy więc do krótkiej wycieczki do lasu dla zdrowia fizycznego, dla spokoju, dystansu, przemyślenia różnych spraw. Jeśli jednak nie mamy możliwości przebywania w lesie, to otoczmy się roślinami. To chyba najtańsza terapia, którą stosować można przez cały rok.

18.03.2020

#EKOedukacjawdomu

...

Siedzicie w domu? Mamy propozycję dla dzieci i osób pracujących z dziećmi – TEMAT: EKOLOGIA – kolorowanki, gry i dodatkowe pomysły na zabawy – skorzystajcie! 
http://ekopaka.org/pobierz/

10.03.2020

Mapka szkół EkoPaki w 2020!

...

Zapraszamy do zobaczenia w jakich lokalizacjach są szkoły podstawowe w tej edycji EkoPaki.

28.01.2020

Aluminium w Ostroszowicach

...

Świecące oczy kota, wygibasy z drutu z aluminium, mnóstwo pytań i odpowiedzi podczas spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów –  Filia nr 1 w Ostroszowicach. Jesteśmy w województwie dolnośląskim, na Przedgórzu Sudeckim.

Dzieci uwielbiają zagadki, chętnie je rozwiązują i z radością podejmują wyzwania plastyczne, szczególnie jeśli nawiązujące do treści ich ulubionych książek.

Ale co ma do tego aluminium?

Dzieci z bibliotecznej grupy „Motyle Książkowe”, zainspirowane książką Doroty Sumińskiej Dlaczego oczy kota świecą w nocy? poznały tajemnice zwierząt i podziwiały piękne ilustracje. Wspólnie wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem drutu z aluminium, farby fluorescencyjnej, stempli i kartonów.

ARTYSTYCZNY RECYKLING!

Dzięki dziecięcej kreatywności w bibliotece pojawiły się druciane, aluminiowe koty oraz portret kota Stempla. Śmiało można powiedzieć: ARTYSTYCZNY RECYKLING! Dzieci próbowały wykonać znak zapytania z nich samych. Śmiechów było mnóstwo! Czytanie staje się o wiele ciekawsze, gdy treści wykorzystane są też do zabawy.


20.01.2020

30 szkół wybranych do Programu EkoPaka

...

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Czytaliśmy z wielką uwagą i staraliśmy się wybrać najbardziej zmotywowane ekologicznie szkoły. Gratulujemy 30 szkołom podstawowym z mazowieckiego, a szczegóły przekazujemy mailowo. Zajrzyjcie do skrzynek. Natomiast innym szkołom mówimy: nie martwicie się! Jeszcze będzie szansa na udział w Programie EkoPaka! Koniecznie zaglądajcie na naszą stronę i fanpage na Facebooku.

Wybrane szkoły to:
1. Publiczna Szkoła Podstawowa w Ceranowie im L. Górskiego w Ceranowie
2. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ligowie
3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku
4. Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku
5. Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Milanówku
6. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Haliny Rudnickiej w Mławie
7. Szkoła Podstawowa nr 5 im. J. Kusocińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim
8. Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Otwocku
9. Szkoła Podstawowa im. W. Pallottiego w Ożarowie Mazowieckim
10. Szkoła Podstawowa w Podgórzu
11. Szkoła Podstawowa nr 9 w Pruszkowie
12. Szkoła Podstawowa nr 12 im. K. Makuszyńskiego w Siedlcach
13. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 68 im. Artura Oppmana w Warszawie
14. Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie
15. Szkoła Podstawowa nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie
16. Szkoła Podstawowa w Rakach w Krasnosielcu
17. Publiczna Szkoła Podstawowa im.M. Kopernika w Bieniędzicach
18. Szkoła Podstawowa Nr 2 z oddziałami Integracyjnymi im. J.Korczaka w Błoniu
19. Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Giżycach
20. Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Grudusku
21. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bajkopisarzy Świata w Lesznowoli
22. Publiczna Szkoła podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
23. Szkoła Podstawowa im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolasie
24. Niepubliczna Szkoła Podstawowa International Elementary School w Karolinowie
25. Szkoła Podstawowa Sportowa 272 w Warszawie
26. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bł.Franciszki Siedliskiej w Żdżarach
27. Szkoła Podstawowa w Michałowie
28. Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu
29. Szkoła Podstawowa nr 1 w Milanówku
30. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Z. Padlewskiego w Kampinosie

Wysyłamy do Was maile z informacjami do dalej. 🙂
KONTAKT w sprawie – edukacja ekologiczna „EkoPaka – zamykamy obieg surowców, edycja 2019/2020”: ekopaka@interseroh.pl

#EkoPaka #ZamykamyObieg #EdukacjaEkologiczna

edukacja ekologiczna_ekopaka_zaproszenie

10.12.2019

Edukacja ekologiczna w mazowieckim -„EkoPaka – zamykamy obieg surowców, edycja 2019/2020”. Zajęcia o odpadach, środowisku i recyklingu.

...

Program „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” to edukacja ekologiczna dzieci w wieku wczesnoszkolnym przez zajęcia w szkołach. Pomysłodawcą i organizatorem jest firma INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Scenariusze zajęć zostały dostosowane do wieku oraz możliwości młodych uczestniczek i uczestników we współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

NA CZYM POLEGA PROGRAM?

Wszyscy wiemy jak ważne jest wykształcenie w młodym wieku proekologicznych zachowań. Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg #EdukacjaEkologiczna firma INTERSEROH pokazuje zamknięty obieg surowców. Chodzi o to, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci. Jest to materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Aby osiągnąć ten cel, Interseroh proponuje program – edukacja ekologiczna „Eko-Paka”. Wprowadzamy najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Do udziału w Programie „EkoPaka” zapraszamy szkoły podstawowe z województwa mazowieckiego. Uczestniczące w nim placówki będą miały szansę wzbogacić swoje zbiory o edukacyjno-zabawowe pakiety ekologiczne oraz przeprowadzić ciekawe zajęcia na temat wykorzystania surowców, recyklingu opakowań i zrównoważonego rozwoju.

UDZIAŁ W EDUKACJI EKOLOGICZNEJ EKOPAKA JEST BEZPŁATNY!

Każda z trzydziestu szkół zakwalifikowanych do udziału w Programie otrzyma:
– ekoPakę w postaci gier i zabaw oraz materiałów plastycznych, które posłużą do realizacji edukacji ekologicznej w szkołach oraz
– scenariusze do przeprowadzenia lekcji na temat 8 zagadnień – papier, tworzywa sztuczne, drewno, szkło, aluminium, bioodpady, elektroodpady, opakowania wielomateriałowe,
– pakiet materiałów ułatwiających komunikowanie realizacji Programu,
– certyfikat udziału w Programie „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”.

Zadaniem szkół będzie:
– przeprowadzenie – według otrzymanych scenariuszy w zakresie edukacji ekologicznej – co najmniej 8 spotkań związanych z każdym z 8 surowców z EkoPaki,
– ocena na www.ekopaka.org naszych pomocy dydaktycznych i zabaw,
– przygotowanie relacji z tych wydarzeń (zdjęcia, tekst).

Na stronie programu pojawiać się będą również propozycje dodatkowych aktywności na temat ekologii, recyklingu, a wszystkie materiały (np.: scenariusze, kolorowanki, wycinanki) zostaną tam umieszczone w wersji elektronicznej, do pobrania bez ograniczeń.

CO MOŻE ZAWIERAĆ PAKA DO EDUKACJI EKOLOGICZNEJ?

– grę / zabawy jednorazowe (np.: kolorowanki),
– drobne upominki, które mogą stanowić nagrody dla dzieci (np.: naklejki),
– 8 scenariuszy zajęć z wykorzystaniem zawartości paki,
– oraz narzędzia i materiały plastyczne związane ze scenariuszami.

JAK SIĘ ZGŁASZAĆ?

Do udziału w Programie mogą się zgłosić szkoły podstawowe z województwa mazowieckiego. Szkoły zgłaszają się do udziału w Programie do 16.01.2020 roku godziny 23:59 przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line  przesłanego 16.12.2019 r. mailem do bazy szkół według wykazu MEN.

Wypełniony do końca formularz on-line jest automatycznie wysyłany do Organizatora.
Formularz zgłoszeniowy składa się z następujących części:
– dane teleadresowe,
– opis motywacji do udziału w Programie,
– potwierdzenie znajomości zasad.

Następnie spośród nadesłanych formularzy zostanie wybranych 30 zgłoszeń. Właśnie te szkoły wezmą udział w Programie!
Wszystkie informacje na temat Programu, rekrutacji i wyboru szkół są dostępne w
Regulaminie.

ORGANIZATOR

INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. zajmuje się odzyskiem i recyklingiem opakowań. Pomaga firmom i instytucjom redukować ich negatywny wpływ na środowisko. Prowadzi także badania pokazujące efektywność recyklingu (www.resources-saved.com/pl) oraz działania z zakresu edukacji ekologicznej. Te ostatnie postrzega jako zbiór projektów, które pomagają przełożyć ekspercką wiedzę i doświadczenie na wydarzenia i działania docierające do wszystkich odbiorców zainteresowanych dbaniem o środowisko.

KONTAKT w sprawie – edukacja ekologiczna „EkoPaka – zamykamy obieg surowców, edycja 2019/2020”: ekopaka@interseroh.pl

#EkoPaka #ZamykamyObieg #EdukacjaEkologiczna